Ljubljana - Na javnem zavodu RTVS vsi zaposleni še niso prejeli aneksov k pogodbam o zaposlitvi. Vendar bi jih morali prejeti pravočasno, tako da bi lahko po novem izplačali plače za avgust. Ker številni zaposleni niso zadovoljni z uvrstitvijo v nazive oz. delovna mesta, imajo zdaj trije sindikati (novinarjev, radiofuzije in kulturnoumetniških ustvarjalcev) veliko dela s pripravo pritožb, koordinacija sindikatov pa se bo sestala naslednji teden.
Med zaposlenimi vre, v kadrovski službi pa trdijo, da o zadevi ne vedo ničesar. Glede na izkušnje - podobno kot pred petnajstimi leti, ko je bila uvedena nova sistemizacija - pa kadroviki ne izključujejo, da bodo pritožbeni postopki potekali tako na prvi stopnji (komisija za pritožbe) kakor na drugi.
Ne vodja kadrovske službe na TVS Aleksander Novak ne pomočnica generalnega direktorja RTVS za kadre Cvetka Žirovnik še včeraj o razburjenju oziroma nezadovoljstvu med zaposlenimi nista vedela ničesar. Zadnja je prepričana, da nihče ne bo prejel nižje plače, kakor jo je imel doslej. Sicer pa na pogovorih s sindikati ta in prejšnji teden »ni bilo čutiti nekega nezadovoljstva. Zdaj, ko so nekateri anekse prejeli, pa je drugače: nekateri so namreč povsem nerealno pričakovali, da bodo njihove plače tudi za 30 ali 40 odstotkov višje,« je razložila Cvetka Žirovnik.
Pozanimali smo se, kakšno je razpoloženje med novinarji na Radiu Slovenija. Kadrovska služba jih še ni seznanila z vsemi (novimi) nazivi po redakcijah. Ugotovili pa so, da so novinarjem tretjega programa vzeli naziv komentatorja (denimo 37. plačni razred). Podobno je tudi v zunanjepolitični redakciji. Povsem drugače je menda na prvem programu, kjer naj bi bili celo novinarji začetniki uvrščeni v 38. plačni razred. Novinarski sindikat na Radiu se je včeraj odločil, da bo za vse, ki so bili razporejeni v nižje nazive oziroma delovna mesta, začel z ustreznimi pritožbenimi postopki.
Novinarji so najbolj ogorčeni, ker vodstvo ni - skladno z zakonom o sistemu plač oziroma sistemom prevedbe plač - najprej ločeno vodilo postopka priprave nove sistemizacije, z njim ni seznanilo sindikatov in sprejelo ustreznega akta ter se šele za tem lotilo prevedbe plač. »Nič od tega se ni zgodilo. Namesto tega so praviloma vsem zaposlenim dodelili nazive na nižjih delovnih mestih,« so nam razložili novinarji.
Več v tiskani izdaji Dela.