V UKC je na intenzivni negi hospitaliziranih 11 bolnikov, je dodala. Gre za paciente, ki potrebujejo ventilatorje, podporo dihanju. Njihovo število se je glede na popoldansko sporočilo iz UKC povišalo za enega.
Danes so na Infekcijski kliniki odprli dodaten oddelek intenzivne nege, je še povedala. Na navadnih oddelkih je trenutno 33 bolnikov, vsak dan nekaj bolnikov tudi odpustijo.
Vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter je govoril o diplomatski akciji vračanja državljanov Srbije v Srbijo in tudi o vračanju slovenskih državljanov domov. 350 državljanov Srbije je še vedno na ozemlju Slovenije, niso ga še uspeli zapustiti, je še pred njim izjavil vladni govorec Jelko Kacin.
Glede vračanja Slovencev je Šter povedal, da se številni vračajo tudi z rednimi linijami. Uspešno se je vrnilo že nekaj tisoč Slovencev. Prevoz, predvsem avtobusni, organizirajo tudi na MZZ. Na ministrstvu intenzivno iščejo rešitve za vrnitev Slovencev z različnih delov sveta, je dodal.
Kdor pričakuje, da bo imel kasneje ugodnejšo vnitev domov, naj se zaveda, da ne bo tako, je še dodal. Zagotovil je sicer, da Slovenija meja za svoje državljane ne bo zaprla.
Ponovno je opozoril, da se razmere v svetu zaradi pandemije koronavirusa samo slabšajo in da so Evropejci v nekaterih regijah, zlasti v Južni Ameriki, deležni tudi sovražnega odnosa in ultimatov, da morajo državo na hitro zapustiti, brez kakšnih navodil, kam in kako.
Kacin je napovedal še, da bo vlada v prihodnjih dneh odprla poseben transakcijski račun za donacije. Naj prispevajo, je pozval predvsem tiste, ki jim je Slovenija spričo krize s koronavirusom pomagala iz tujine z evakuacijskim letom. Kot je dodal, jih po tem sprašuje tudi veliko slovenskih podjetij.
Izjave Jelka Kacina, Andreja Štera in dr. Mateje Logar si oglejte v videu:
Prva ocena stanja po izvedenih ukrepih
Vlada je sicer na včerajšnji večerni seji obravnavala prvo celovito oceno stanja po izvedenih ukrepih za upočasnitev in zajezitev epidemije covida-19, več o njej so danes na tiskovni konferenci povedali ministri vlade Janeza Janše. Prve ocene so predstavili minister za zdravje Tomaž Gantar, minister za notranje zadeve Aleš Hojs in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj.
»Vlada RS je v celoti prevzela odgovornost za obvladovanje krize, ki jo je povzročila epidemija,« je uvodoma pojasnil Jelko Kacin. Kot je dodal, vsa ministrstva obvladujejo razmere, zato potrebe po kriznem štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa ni več. Sam bo prevzel funkcijo govorca vlade za obvladovanje in zajezitev krize, ki jo povzroča epidemija covida-19.
V tem trenutku je najpomembneje, da ostanemo doma
»Potrebe po dodatnem zaostrovanju gibanja znotraj RS ni,« je kot prvi v svojem nagovoru poudaril minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Kot je dodal, te potrebe ni zaradi prebivalcev Slovenije, ki spoštujejo vladni odlok o omejevanju gibanja. Dodani ukrepi zaostrovanja gibanja so na Hrvaškem tik pred sprejetjem, v Italiji so bili že sprejeti, pri nas pa sprejetja v prihodnjih dneh ni pričakovati. »V Sloveniji tega vsaj v prihodnjem dnevu, dveh ali treh ne načrtujemo. In če bo tudi v naslednjih dneh stopnja zavesti, zrelosti nacije na takšnem nivoju, kot je bila do zdaj, verjamem, da nam tega ne bo treba vpeljati,« je povedal.
Zadnji podatki kažejo, da je kljub poostrenemu nadzoru v zadnjem času policija ugotovila relativno majhno število kršitev. Tudi število prijav občanov je bilo relativno majhno. V zadnjih dneh je bilo teh prijav nekaj več kot 30. Policija je opravila več kot 5000 nadzorov zbiranja na javnih mestih, v manj kot dveh odstotkih pa je bila ugotovljena dejanska kršitev. Kot je še pozval Hojs, je v tem trenutku najpomembneje, da ostanemo doma.
Vlada je sinoči sprejela nov ukrep, ki določa, da se kontrolne točke vzpostavijo tudi na meji z Avstrijo. Dogovorili so se, da del policije razporedijo na tri dele, kar pomeni, da bo en del vedno na razpolago ter bo lahko nadomestil tiste, ki bi potencialno oboleli. Ravno zaradi tega je pomoč vojske na južni meji nujna. Kot je dejal Hojs, Slovenske vojske v tem trenutku ne potrebujemo na slovenskih cestah. Potrebujemo jo na južni meji.
Na torkovi seji se je vlada dogovorila, da iz dnevnega reda umakne predlog o aktivaciji 37. a člena zakona o obrambi, s katerim bi vojski podelili izredna pooblastila. Minister Hojs se bo o aktivaciji pogovoril s poslanskimi skupinami. Vlada si namreč želi, da tudi poslanske skupine prispevajo ideje in razmišljanja o podelitvi izrednih pooblastil vojski.
»Vlada je prevzela vajeti vseh konjev, vsa ministrstva delujejo, krizni štab ni več potreben, zato so vse podporne aktivnosti, ki jih je krizni štab izvajal, da bi vlada lahko čim prej prevzela vse svoje obveznosti in odgovornosti, že dosežene. Vse podporne sile so integrirane v republiško upravo za zaščito in reševanje, torej v civilno zaščitno na državni ravni. Strokovna skupina dr. Beovićeve pa deluje v okviru ministrstva za zdravje,« je uvodoma pojasnil Jelko Kacin, govorec vlade za obvladovanje in zajezitev krize.
Zaščitna oprema je kritičen faktor
»Bolnišnice poskušamo povezati v smislu enotne slovenske bolnišnice vsaj na najbolj ključnih področjih,« je v nadaljevanju pojasnil minister za zdravje Tomaž Gantar. Za vsako regijo bo tako imenovani koordinator, ki bo imel ustrezna pooblastila. Doslej so jih imenovali le v najbolj prizadetih območjih, kjer so posledice najhujše in jih je treba zaradi tega tudi bolj podrobno spremljati. Tja sodi tudi področje, kjer je bilo večje število okužb. Zadnja smrt je bila potrjena danes v domu starejših občanov v Šmarjah pri Jelšah.
Preberite tudi: V šmarskem domu upokojencev nova smrt, v državi 528 okuženih
O zaščitni opremi bodo spregovorili na jutrišnji tiskovni konferenci. Se pa zavedajo, da predstavlja kritičen del spopadanja z epidemijo pri nas. »Edina možnost, da bo zdravstveni sistem zdržal, je, da se še naprej striktno držimo zaščitnih ukrepov,« je pozval Gantar. V tem trenutku imajo za bolnike pripravljenih 539 bolniških postelj, vendar se z dodatno sprostitvijo kapacitet lahko zagotovi do tisoč ležišč. Od teh je bilo danes zjutraj zasedenih 72, vendar lahko v prihodnjih dneh pričakujemo porast števila okužb.
Pri nas je trenutno 73 okuženih zdravstvenih delavcev, ki so že bili umaknjeni iz delovnega procesa. Skupno število potrjenih primerov okužb z novim koronavirusom se je tako povzpelo na 528.
Domovi za starejše so dobro pripravljeni na razmere
Potrjeni sta dve novi okužbi s koronavirusom v domu starejših v Preddvoru in domu Bokalce Vič v Ljubljani, kjer je okužena zaposlena. Domovi za starejše ter drugi socialni zavodi so po besedah ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ciglerja Kralja sicer izjemno dobro pripravljeni na spopadanje s trenutnimi razmerami. Reakcija domov ob pojavu suma na okužbo je tako dobra, kar pomeni, da oskrbovanci lahko pravočasno dobijo pomoč, ki jo potrebujejo. Dogovorjeni ukrep, da se brise oskrbovancev jemlje v domovih za starejše, prav tako teče, vendar ne še povsod. Zadeve usklajujejo na lokalni ravni.
»Dnevno smo v stalnih stikih z našimi izvajalci na terenu, pomagamo, odgovarjamo na njihove potrebe in predloge, dajemo jim navodila, da se lahko organizirajo. Vesel in ponosen sem, da so vsi izvajalci dobro načrtovali svoje delo v teh razmerah,« je dejal Cigler Kralj. S klinike Golnik se v dom starejših občanov prav tako že vračajo trije oskrbovanci, ki nimajo več znakov okužbe. Njihovo stanje se je toliko izboljšalo, da se lahko vrnejo v izolacijo v dom starejših občanov.
Minister za delo je v nadaljevanju poudaril, da so tudi sistemi socialnih pomoči vzpostavljeni tako, da bodo nemoteno delovali tudi v času krize zaradi novega koronavirusa. »Družine, ki so se morda zaradi izgube dohodka ali že doslej nizkega dohodka znašle v stiski, prosim, da se obrnejo na center za socialno delo, kjer je mogoče zaprositi za izredno socialno pomoč,« je v odgovoru na novinarsko vprašanje pojasnil Cigler Kralj. Dodal je še, da je delo zaposlenih na centru za socialno delo organizirano tako, da bodo »vse pravice pravočasno zagotovljene in izvajane«.
Izjave za medije si oglejle v videu: