»Vlada Boruta Pahorja napoveduje katastrofični scenarij«

Ker je vlada zatajila s pripravo ukrepov, s katerimi bi v Sloveniji blažili gospodarsko in finančno krizo, največja opozicijska stranka SDS opravlja njeno delo.

Objavljeno
24. april 2009 21.12
Zoran Potič
Zoran Potič
Ljubljana - Strokovni svet oziroma vlada v senci SDS je oblikovala več kot sedemdeset ukrepov za izboljšanje gospodarske in socialne situacije v Sloveniji. Sveženj je razdeljen na gospodarsko socialne ukrepe, ukrepe za racionalnejše obnašanje države in stabilizacijo finančnega sistema. Kot je pojasnil prvak SDS Janez Janša, so državnemu zboru posredovali pet zakonov, od koalicije pa pričakujejo, da jih bodo preučili. Če na majski seji vlada ne bo predstavila tretjega svežnja, bodo zahtevali, da DZ obravnava njihov sveženj ukrepov. Če se to ne bo zgodilo, Janša napoveduje izredno sejo.

Janez Janša je predstavitev začel z oceno novega rebalansa, ki prinaša 4,9 odstotni primanjkljaj. »Vlada za letos napoveduje katastrofični scenarij. Gre za zgodovinski primanjkljaj,« je dejal Janša. Spomnil je na ugoden položaj Slovenije, ko je še sam vodil vlado. Zaradi dobre zapuščine so mednarodne institucije uvrščale Slovenije med tiste redke države, ki bi se lahko izognile recesiji, a je neukrepanja vlade, tako Janša, »začetno ugodno pozicijo ugodne napovedi postavilo na glavo.« Ker vladnega tretjega svežnja ukrepov ni od nikoder, skuša SDS zapolniti prazen prostor. Če jim v vladajoči koaliciji ne bodo prisluhnili, se bo zaostajanje Slovenije za povprečno razvitostjo EU povečevalo, je prepričan Janša. »Slovenija je v zadnjem obdobju dohitevala EU, sedaj prvič v zgodovini kaže, da bo začela zaostajati,« pravi; in to vse zaradi prepočasnega in neustreznega odgovora vlade Boruta Pahorja na gospodarsko krizo. Na vprašanje, ali so v SDS preučili, kakšne javno finančne posledice povzročajo njihovi ukrepi, je Janša odgovoril, da do določene mere povečujejo primanjkljaj, a je opozoril, da je vlada pri pripravi novega rebalansa povečala dolg na 1,8 milijarde evrov, pri tem pa ni jasno, zakaj naj bi denar porabili, medtem ko imajo SDS-ovi ukrepi znane cilje in posledice.

 

Člani vlade v senci predlagajo koaliciji, državnemu zboru in javnosti, da se razbremeni gospodarstvo z znižanjem stopenj davkov od dohodkov pravnih oseb in davka iz dejavnosti (letos na 19 odstotkov, prihodnje leto 18 odstotkov), da se zviša olajšave za investicije in raziskave ter skrajša rok za vračilo preplačanega DDV. Predlagajo takojšnje znižanje trošarin za pogonska goriva in vrsto ukrepov za lažje zaposlovanje brezposelnih in mladih. Med zanimivejšimi predlogi ukrepov so vzpodbude za trošenje prebivalstva; mladim družinam, ki še niso dopolnili 33 let, bi država namenila 10.000 evrov subvencij za rešitev stanovanjskega problema, pri zamenjavi starega avtomobila z novim ekološko bolj učinkovitim pa bi vsak kupec dobil 1000 evrov subvencije. V SDS predlagajo še denimo modernizacijo železniške infrastrukture, razvojnih osi, pristanišč in energetskih objektov, krčenje števila zaposlenih v državni upravi na način ukinjanja delovnega mesta, ko se delavec upokoji ter znižanjem stroškov najemanja prostorov za potrebe državne uprave. Janša je še predlagal, da Banka Slovenije pripravi celovito informacijo o številu primerov, ko so podjetja najemala posojila za odkup lastniških deležev. S tem poročilom naj se seznani državni zbor. Na ta način bi dobili vpogled v zdravstveno stanje finančnega sistema, in če bi bilo potrebno, se Janša zavzema za ustanovitev slabe banke, na katero bi prenesli slabe terjatve.


Iz sobotne izdaje Dela.