Okrog zadnjega je bilo v zadnjih dneh, zaradi nasprotujočih si izjav koalicijskih partnerjev, mnogo govora. Alenka Bratušek, predsednica istoimenske stranke, je pred dvema dnevoma samoiniciativno dejala, da je usklajena s finančnim ministrom o višini dviga upokojenskega regresa. Ta naj bi po njenih besedah znašal 33 milijonov evrov več kot v letu prej, razdeljen pa naj bi bil na tri razrede. S tem se niso strinjali v Desusu.
Tako finančni minister Andrej Bertoncelj kot premier sta njene besede zanikala, zadnji je celo potrdil, da nekdanja premierka solira. Še bolj se je zaostrilo danes, ko se partnerji na srečanju pred vladno sejo niso uskladili glede proračunskega predloga. Stranka Alenke Bratušek je celo napovedala, da ga zaradi nezadostne višine za upokojenski regres ne bo podprla.
Dogajanja se je dotaknil tudi premier, ki je puščico uperil proti nekdanji premierki: »Trditi, da se samo ena stranka zavzema za upokojence, ostali pa ne, je precej pretenciozno. Vsi v vladi se zavzemamo za vse skupine ljudi v državi in kot premier moram videti širšo sliko. Bilo je nekaj polemik in nerodnosti pri dogovarjanju med dvema partnerjema.« Po neuradnih informacijah Slovenske tiskovne agencije je menda njeni stranki dal vedeti, da mora zakon podpreti ali pa razmisliti o svojem nadaljnjem položaju v vladi.
Bratuškova o višanju pokojnin, 13. november:
»Če tega koalicija ni sposobna uresničiti, svoje vloge v vladi in koaliciji ne vidimo več«.
»Če tega koalicija ni sposobna uresničiti, svoje vloge v vladi in koaliciji ne vidimo več«.
Vlada z novelo zakona o proračunu odgovarja na dodatne obveznosti, ki jih je prevzela za prihodnje leto. Z občinami se je dogovorila o zvišanju povprečnine ter si s tem nakopala za dodatnih 32,5 milijona evrov obveznosti, zaradi druge uskladitve pokojnin pa še sedem milijonov. Milijon manj bo prispevala v nov proračun za razvoj nevladnih organizacij.
Za izplačilo letnega dodatka za upokojence naj bi bilo po predlogu, ki ga je za današnjo sejo vlade pripravil finančni minister, namenjenih 140 milijonov evrov, kar pomeni dodatnih 18 milijonov evrov, izplačan pa bi bil v petih razredih.
A v Sabu so vztrajali, da je treba spoštovati koalicijsko pogodbo, ki predvideva izplačilo letnega dodatka v dveh razredih, to pa bi zahtevalo okoli 178 milijonov evrov.