Muljava - Pol stoletja po prvi uprizoritvi Desetega brata na prostem, bodo v Letnem gledališču na Muljavi člani kulturnega društva Josip Jurčič jutri ob 21. uri spet uprizorili prigode in nezgode Jurčičevih junakov iz prvega slovenskega romana. Gledalce bo nagovoril pisateljev pranečak 92-letni Ciril Jurčič.
Letos mineva pol stoletja od prve uprizoritve Desetega brata na prostem. »Takrat nismo imeli reflektorjev, zato smo igrali podnevi. In ker ni bilo ozvočenja, smo govorili malce glasneje. Na predstavo pa je takrat prišlo več kot dvatisoč gledalcev,« se Ciril Jurčič spominja začetkov.
78-letni scenski mojster
Tokrat pri izvedbi sodeluje skoraj vsaka muljavska družina. Gledalci bodo morali pazljivo prisluhniti 40 nastopajočim, saj se tamkajšnja govorica, ki je zelo podobna tisti iz pisateljevih časov, precej razlikuje od drugih slovenskih narečij.
Za postavitev kulis je tudi tokrat poskrbel 78-letni Dore Južna, ki je na Jurčičevini že pravi inventar in nič ne kaže, da bi se mož po 32 letih dela s postavljanjem prizorišča iz lesa naveličal. Roman je za letošnjo uprizoritev dramatizirala Tatjana Lampret, ki je tudi sama leta 1966 igrala Manico. Za Delo je povedala, da so se za uprizoritev odločili tudi zato, ker letos mineva 90 let gledališke dejavnosti na Muljavi in 170 let od rojstva Josipa Jurčiča.
Njen soigralec iz sredine šestdesetih let prejšnjega stoletja, ki je takrat nastopil v vlogi Lovra Kvasa, pa je bil naš upokojeni novinarski kolega Ilija Bregar, ki je potem odšel k vojakom in po glavi so mu začele rojiti povsem druge reči. Pravi, da si je namesto igranja raje omislil brezplačne prevoze po Evropi z avtoštopom, kasneje pa je postal član upravnega odbora šentviškega Tabora pevskih zborov, kjer je še danes.
V predstavi bo nastopil tudi Bregarjev konj Miško s Potoka in Štancarjeva koza Dimka z Muljave. Ta bo igralski par z nekdanjim ivanškim županom Jernejem Lampretom, ki se bo ljudem tokrat predstavil v vlogi Krjavlja. Mož je pred leti že zabaval Jurčičeve pohodnike na cilju in je v razcapani obleki in s potlačenim klobukom na las podoben vaškemu posebnežu, ki je na ladji hudiča presekal na pol.
V romanu bralec spremlja še ljubezensko zgodbo na gradu Slemenice med učiteljem Kvasom in Manico ter vase zaprtim graščakom Piškavom ter življenje skrivnostnega desetega brata Martinka Spaka.
Pisateljev pranečak na odru
Prav desetega brata v istoimenskem romanu je septembra leta 1945 prvič odigral pisateljev pranečak Ciril Jurčič, njegov brat dvojček Metod je uprizoril Piškava, Krjavlja pa Jernejev oče Anton Lampret. Ciril pravi, da med vojno ni sodeloval v kaki gledališki skupini, saj je imel preveč dela najprej z italijanskim in kasneje še z nemškim okupatorjem.
Po vojni pa je služil vojaški rok v Škofji Loki, kjer si je zase in za svoje tri Muljavce izboril dopust, čeprav so o tem vojaki takrat lahko le sanjali. »Komandanta sem prepričal, da bo v vodo padel velik igralski projekt, pa nas je spustil domov, kjer smo nato v pičlih štirinajstih dneh naštudirali vloge,« se prvih igralskih korakov spominja 92-letni Ciril Jurčič. Igranju v Jurčičevih delih je ostal zvest vse do današnjih dni. V tej sezoni sicer ne bo nastopal, bo pa pred vsako predstavo zbranim predstavil življenje in delo njegovega slavnega prednika.