Ljubljana - Predsednik vlade Janez Janša je po sestanku vodstva koalicije ocenil, da je koalicija v prvih šestih mesecih delovala solidno. Koalicija se je po besedah premiera v tem času ujela in izvedla realizacijo zastavljenih ciljev, tako v normativnem delu, kot tudi pri pripravah strateških reform, ki so bile načrtovane za prvo polovico letošnjega leta. "Bilo je nekaj težav v delovanju, te smo sproti odpravljali, tako da lahko rečem, da je koalicija ravno toliko ali pa še bolj trdna kot na samem začetku," je dodal Janša.
Polletno obdobje po Janševih besedah zaključuje sprejem strategije razvoja Slovenije, ki jo je nedavno sprejela vlada. S tem so osnovni cilji, zapisani v koalicijski pogodbi, dobili konceptualno nadgradnjo v dolgoročni strategiji razvoja Slovenije. “Tako vlada ne deluje le na podlagi koalicijskega dokumenta, temveč tudi na podlagi formalne strategije razvoja Slovenije,” je pojasnil Janša.
Prva faza: pocenili in poenostavili življenje državljanov
Po besedah premiera koalicija sedaj zaključuje prvo fazo delovanja in prehaja v drugo, zato so predstavniki koalicije na sestanku razpravljali tudi o nadaljnjih korakih. Za prvo fazo je bilo tako značilno, da je koalicija in vlada izvedla vrsto zadev, ki so pocenili in poenostavili življenje državljanov. "S spremembo številnih predpisov smo brez stroškov državljanom prihranili nekaj 10.000 delovnih ur, in to samo s tem, ko je vlada spremenila predpise o krajevni pristojnosti," je pojasnil Janša. S tem je namreč možno številne uradne postopke opraviti na katerikoli upravni enoti, ne samo v kraju stalnega bivališča. "Samo s tem smo državljanom in državljankam v treh mesecih prihranili 40.000 delovnih ur," je še dodal Janša.
Druga faza: strategija razvoja, ključne reforme
V drugi fazi pa je pred koalicijo bolj zahtevna naloga, ki terja tudi zahtevne zakonske spremembe, je napovedal Janša. Podlaga je v strategiji razvoja, medtem ko bo konceptualna podlaga za oblikovanje dokončnih prepisov in zakonskih aktov glede ključnih reform oblikovana nekje do sredine jeseni, je povedal premier. Vlada bo tako že julija imenovala skupine, ki bodo pripravile konceptualno podlago. Skupine bodo zelo široko zastavljene, saj bodo po Janševih besedah v njih sodelovali tako strokovnjaki ministrstev, kot tudi zunanji strokovnjaki z inštitutov in univerz. S tem želi koalicija doseči široko osnovo, ki je bila prisotna tudi pri oblikovanju strategije razvoja.
Janša meni, da za referendum ni potrebe
Glede morebitnega referenduma o zakonu o RTVS pa je Janša dejal, da je referendum ustavna kategorija, ki jo je zagovarjal že od sprejema slovenske ustave. "Kdor izpolni zakonske in ustavne pogoje, da zahteva referendum, mora DZ takšen referendum razpisati, vendar v tem primeru menim, da za referendum ni potrebe," je povedal Janša. Po njegovem mnenju pa je nesmiselno, da bi bil referendum v poletnih mesecih, DZ bo moral najti ustrezne termine, da se ljudem pred odločanjem predstavijo argumenti "za" in "proti" podpori zakona. "Glede na to, da imamo veliko izkušenj z referendumi, je ta izziv treba sprejeti, če bo na mizi, in referendum, tako kot praktično vse ostale doslej, dobiti," je povedal Janša. Tudi predsednik SLS Janez Podobnik je po sestanku sicer izrazil prepričanje, da bo koalicija morebitni referendum dobila.
Koalicijska pogodba je napisana za obdobje celotnega mandata
Predsednik druge največje koalicijske stranke NSi Andrej Bajuk pa je po sestanku povedal, da glede preteklega dela v koaliciji prevladuje upravičeno zadovoljstvo. "Zavedamo se, da je koalicijska pogodba napisana za obdobje celotnega mandata, zato vemo, da je v šestih mesecih nemogoče uresničiti vse, za kar se je koalicija zavezala v koalicijski pogodbi," je povedal Bajuk. Dosedanje delo je po njegovih besedah dobra podlaga za nadaljnje delo.
Kot je povedal Bajuk, so nekateri člani koalicije na sestanku izrazili tudi zaskrbljenost nad tem, da bo možno uresničiti vse cilje, ki so zapisani v koalicijski pogodbi. Tu gre predvsem za področje gospodarskega razvoja, zato je bil sprejem strategije razvoja zelo pomemben, je prepričan Bajuk. V Sloveniji med povprečnimi državljani namreč vlada zaskrbljenost glede tega, kaj se dogaja na področju gospodarskega razvoja in kako bo država uresničila vse "narodne" cilje v globaliziranem svetu.
Bajuk: izkoristiti vse sinergije, ki obstajajo med bankami in zavarovalnicami
Glede ustanavljanja drugega finančnega stebra oz. združevanja zavarovalnic je Bajuk dejal, da je treba izkoristiti vse sinergije, ki obstajajo med bankami in zavarovalnicami. "Mi se s tem strinjamo in gremo v to smer," je dodal Bajuk. Po njegovih besedah podpirajo takšen steber, ne pa steber, ki ga je za hrbtom javnosti delala prejšnja vlada. To je bilo povezovanje Zavarovalnice Triglav z A-banko, in sicer z zmanjšano vlogo države kot lastnika in skrbnika delnic, je dejal Bajuk.
Prvak SLS Janez Podobnik pa je ocenil, da se je koalicija v prvih šestih mesecih dobro ujela. Obenem je sicer opozoril, da je polletno obdobje prekratko za celovito oceno delovanja koalicije. Na sestanku vrha koalicija so po Podobnikovih besedah razpravljali tudi o dobrih pripravah zakonskih besedil, ki jih dobi v obravnavo DZ, s čimer se skrajša parlamentarna procedura. "Obenem pa se s tem doseže korekten odnos z opozicijo," meni Podobnik.
Erjavec: Koalicija v prvem polletju uspešna
Koalicija uresničuje program in je v prvih mesecih delovanja izpolnila večino ciljev iz normativnega programa vlade, uspešnost koalicije in vlade pa potrjuje tudi visoka javnomnenjska podpora, je ocenil predsednik DeSUS in obrambni minister Karl Erjavec. Med uspehi štirih koalicijskih strank je izpostavil dogovor o doslednejšem usklajevanju pokojnin, poudaril pa je tudi današnji dogovor, da ne gre hiteti s sprejemanjem t.i. vojnih zakonov.
Slednji namreč niso del koalicijske pogodbe, poleg tega pa tudi niso bili koalicijsko usklajeni, zato je najmanjša koalicijska stranka dosegla zaustavitev sprejemanja teh zakonov, je dejal Erjavec na novinarski konferenci na sedežu DeSUS.
Po besedah obrambnega ministra normativni program vlade sicer ni bil izpolnjen 100-odstotno, morda tudi zaradi prevelikih ambicij in načrtov nekaterih ministrov. Vendar je treba upoštevati, da gre za novo vlado, ki na nekaterih ministrstvih tudi še nima popolnjenih kadrovskih ekip.
Za DeSUS je pomembna novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki jo bo državni zbor obravnaval na julijski seji. S sprejetjem zakona bi izpolnili eno od volilnih obljub in se pokazali kot verodostojna stranka, je dejal Erjavec in še enkrat poudaril, da tudi to kaže, da so bili nekateri dvomi ob vstopu v koalicijo neupravičeni.