Ljubljana - Za ukrep, s katerim bi država pri poplačilu terjatev Rimskokatoliški cerkvi (RKC) upoštevala tudi škodo, ki je ob sanaciji bank nastala zaradi podjetij v lasti RKC, po mnenju vlade ni podlage v veljavnem pravnem redu. RKC in podjetja v njeni lasti so namreč samostojni pravni subjekti, opozarja vlada.
Vlada je na namreč na današnji seji sprejela mnenje o predlogu priporočila v zvezi s poplačilom nadomestila RKC z naslova dolgotrajnosti denacionalizacijskih postopkov in ostalih njihovih terjatev. Priporočilo je predlagala skupina poslancev s prvopodpisano Alenko Bratušek (NP).
Predlog poslancev je oblikovan v smeri, da se RKC prostovoljno odpove svojim terjatvam do države, četudi je do njih pravno formalno upravičena. Če RKC tega ne bi storila, bi s priporočilom, ki ga predlagajo, DZ vladi priporočil, naj preuči vse pravne možnosti, ki bi omogočile, da se pri poplačilu vseh terjatev, ki jih ima RKC do države, upošteva tudi škoda, ki je proračunu in slovenskim davkoplačevalcem nastala zaradi pokrivanja izgub slovenskih bank. K tej škodi so namreč po mnenju skupine poslancev prispevala tudi podjetja v lasti RKC, in sicer v višini pol milijarde evrov.
A vlada ugotavlja, da za tovrstni ukrep vlade ni podlage v veljavnem pravnem redu. V primeru RKC in podjetij v njeni lasti gre namreč za samostojne pravne subjekte, ki imajo vsak zase v pravnem prometu enake pravice in obveznosti kot ostali pravni subjekti. Nikakor ni mogoče za katerikoli samostojni pravni subjekt zahtevati drugačne obravnave kot za druge pravne subjekte, prav tako pa to ni mogoče niti za terjatve in obveznosti posameznega pravnega subjekta, meni vlada.
»Vse terjatve, ki jih ima RKC zoper Republiko Slovenijo, je treba obravnavati v skladu s predpisi, na podlagi katerih so te terjatve nastale, ter v vsakem konkretnem primeru posebej, v okviru veljavnih predpisov iskati možnosti za znižanje obveznosti države,« je še zapisano v mnenju vlade.
Okrožno sodišče v Ljubljani je namreč odločilo, da mora Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Nadškofiji Ljubljana zaradi dolgotrajnega vračanja gozdov na področju Mozirja in Radovljice plačati skoraj 16 milijonov evrov odškodnine. Bratuškova je RKC pozvala, naj se odpove dosojeni odškodnini, ljubljanski nadškof Stanislav Zore pa je njen poziv ocenil kot neprimeren.