Vladna “trdnjava” odprla vrata

Zunanji minister Dimitrij Rupel in premier Janez Janša sta na gradu Jable v Loki pri Mengšu slovesno odprla Center za evropsko prihodnost.

Objavljeno
23. maj 2006 19.00
Ljubljana/Mengeš - Podpora državam JV Evrope v procesu približevanja Evropski uniji bo ena glavnih nalog slovenskega predsedovanja povezavi v prvi polovici leta 2008, hkrati pa bo to ena glavnih nalog Centra za evropsko prihodnost, sta danes ob otvoritvi centra na gradu Jable v Loki pri Mengšu poudarila premier Janez Janša in zunanji minister Dimitrij Rupel.

Janša: Potruditi se moramo za države, ki čakajo za članstvo v EU

Kot je v uvodnem nagovoru poudaril Janša, se EU sooča s fenomenom t. i. širitvene utrujenosti in zdi se, da je naraščajoči skepticizem glede nadaljnje širitve glavni stranski učinek negativnih referendumov o ustavni pogodbi EU v Franciji in na Nizozemskem. Vse pogosteje se po njegovih besedah omenja problem absorpcijske sposobnosti EU.

Vendar pa mora unija izpolniti zaveze, ki jih je dala v zvezi z nadaljnjo širitvijo, saj je to edini način, da ohrani svojo verodostojnost, je poudaril Janša. Nove države članice nosijo po njegovih besedah še posebej veliko odgovornost za nadaljevanje politike EU odprtih vrat: "Za države, ki čakajo v vrsti za članstvo v EU se moramo potruditi, da ohranimo evropsko perspektivo pred negativnimi učinki širitvene utrujenosti."

Tudi vodja slovenske diplomacije Rupel je poudaril, da EU potrebuje pravočasen dogovor o ustavni pogodbi, da to vprašanje ne bi imelo negativnega vpliva na prihodnje širitve. Vloga CEP bo poiskati pravo ravnotežje med Evropo integracij, Evropo širitev in Evropo za vse. Prihodnost držav Zahodnega Balkana je polnopravno članstvo v EU, je dejal Rupel in prav tako poudaril, da mora EU nadaljevati proces, ki ga je začela pred desetletji.

Mir, varnost, politična stabilnost, gospodarski razvoj in socialna kohezija v državah JV Evrope niso strateškega pomena le za Slovenijo in regijo, temveč tudi za EU in celotno mednarodno skupnost, je med drugim na Jablah poudaril premier.

Na otvoritvi številne ugledne osebnosti

Še pred odprtjem centra je dopoldne potekal ustanovni sestanek Svetovalnega odbora, ki ga sestavljajo mednarodno ugledne politične osebnosti.

Program otvoritve CEP je spremljalo ministrsko zasedanje, ki ga je odprl predsednik vlade Janša, med govorniki pa so poleg vodje slovenske diplomacije Rupla tudi zunanji minister BiH Mladen Ivanić, zunanji minister Madžarske Ferenc Somogyi, makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva, zunanji minister Srbije in Črne gore Vuk Drašković in zunanji minister Črne gore Miodrag Vlahovi.

Člani svetovalnega odbora CEP so nekdanja estonska zunanja ministrica Kristiina Ojuland , nekdanji nemški zunanji minister Hans-Dietrich Genscher, nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Victor Jackovich, nekdanji norveški zunanji minister Jan Petersen, nekdanji zunanji minister SČG Goran Svilanović, ki so se udeležili sestanka, ter britanski univerzitetni profesor, zgodovinar in esejist Timothy Garton Ash, korejski minister z zunanje zadeve in trgovino Ban Ki-moon, visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana, italijanski notranji minister Guliano Amato in nekdanji svetovalec ameriškega predsednika Zbigniew Brzezinski.

Pomoč pri procesu približevanja EU

Delovanje te ustanove je osredotočeno na države kandidatke za članstvo v EU, potencialne kandidatke in na države sosedske politike Unije. Namenjen je promociji evropskih integracijskih procesov, pomoči tem državam pri procesu približevanja EU, prenosu znanja, izkušenj in praktičnih nasvetov med članicami EU in državami z evropsko perspektivo, pa tudi usposabljanju in izmenjavi strokovnjakov.

Center bo zagotavljal vsebinsko in tehnično pomoč vladam, zasebnim institucijam in nevladnim organizacijam v partnerskih državah preko izobraževalnih seminarjev, konferenc, okroglih miz, ipd. pospeševal bo tudi dejavnosti, ki bodo usmerjene na izboljšanje dialoga med narodi, kulturami in religijami. Dejavnosti bodo tako usmerjen na področje miru, varnosti in socialno-ekonomskih zadev narodov v regiji Zahodnega Balkana, Bližnjega vzhoda in Mediterana.

Center je ustanovila že prejšnja vlada

Center za evropsko prihodnost je tedanja vlada ustanovila že julija 2004, a pod imenom Center za podporo pri približevanju EU, aprila letos pa ga je vlada preimenovala zaradi boljše prepoznavnosti in razširitve področja delovanja.

CEP je neodvisna in neprofitna ustanova, ki jo financira vlada. V proračunu za letošnje leto ima zagotovljena sredstva za zagon in delovanje, v kar je vključeno tudi (so)financiranje projektov v skupni vrednosti 150 milijonov tolarjev. V proračunu za leto 2007 je za delovanje CEP predvidenih 240 milijonov tolarjev. CEP bo za sredstva kandidiral tudi na mednarodnih in nacionalnih razpisih.

Najvišji vodstveni organ CEP je uprava, ki jo sestavljajo zunanji minister Rupel, državni sekretar za evropske zadeve Janez Lenarčič, svetovalec predsednika vlade za zunanjo politiko Andrej Rahten ter svetovalka zunanjega ministra za zunanje zadeve Maša Šiftar. V CEP so trenutno zaposleni generalni sekretar, programski direktor in vodja finančno računovodske službe. Za posamezne projekte pa bodo najemali domače in tuje strokovnjake.

Obnovo gradu Jable je sponzoriralo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, a zadnji dve leti ni bil v uporabi. Obnova je znašala 700 milijonov tolarjev.