Ljubljana - Odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je danes z 10 glasovi za in 6 proti izglasoval preložitev razprave o Resoluciji Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu. Poslanka Majda Potrata (SD) meni, da bi moral odbor pred obravnavo dobiti dodatne informacije, v opoziciji pa so to ocenili kot zavlačevanje.
Kot je med drugim predlagala Potrata, naj raziskovalni center DZ razišče, kako članice EU obravnavajo resolucije ali druge dokumente parlamenta Evropske unije, ki niso zakonodajne narave. Poleg tega naj ugotovi, koliko resolucij take narave so nacionalni parlamenti do sedaj že sprejeli in kako jih običajno obravnavajo.
Tretje vprašanje pa je po besedah Potrate to, ali je kateri od nacionalnih parlamentov članic Evropske unije že predvidel kak poseben postopek obravnave in sprejema te resolucije in kakšne narave so ti postopki. Pridobitev teh informacij je po njenem mnenju nujna, da bi se izognili "nepotrebni politizaciji in obtožbam, da kdo ali zavlačuje ali se izogiba" ali da nasprotuje resoluciji.
Predlagatelj podpore resoluciji France Cukjati (SDS) je ugovarjal, da je DZ obravnaval že kar nekaj resolucij in se poslanci niso spraševali, kako z njimi ravna Evropa. V Sloveniji bi bila razprava o tem vprašanju potrebna, je dejal Cukjati in se vprašal, zakaj takšen strah pred njo. Predlog koalicije je ocenil kot zavlačevanje.
Po njegovem je nenavadno, da se v tem primeru zahteva informacija od vseh držav članic EU. "Ni dober strah pred obravnavo določenih vprašanj in nas to skrbi," je izpostavil. Prav s tem prelaganjem obravnave se po njegovem kaže, da v Sloveniji "potrebujemo to razpravo", ne glede na to, ali jo potrebujejo v drugih državah.
Miran Potrč (SD) je v predstavitvi stališč poslanskih skupin podprl predlog sklepa, ki ga je vložila Potrata, dodatne informacije pa so po njegovih besedah potrebne in dobrodošle. Branko Grims (SDS) je dejal, da koalicija s prelaganjem razprave želi pomembna vprašanja odriniti "pod klop". Franci Kek je v imenu poslanske skupine Zares poudaril, da v njihovi poslanski skupini obsojajo "vse totalitarizme, od fašizma do komunizma", vseeno pa se mu zdi smiselno, da pridobijo dodatne informacije. Sklep, ki ga je predlagala koalicija, sta podprla tudi Anton Urh iz stranke Desus in Milan Gumzar (LDS), Silven Majhenič (SNS) pa je poudaril, da v njihovi poslanski skupini niso "obremenjeni z negativno temo, smo pa za to, da se končno to enkrat razreši".