Predsednica stranke Aleksandra Pivec je v kratki izjvai za javnost pozvala k sporštovaju pravnih norm in dostojanstva ter demokratičnosti. Na novinarska vpršanja ne ona ne Ujčič nista želela odgovarjati.
Pivčevi je pet poslancev Desusa odreklo podporo in jo po očitkih, ki nanjo letijo zaradi nejasnih plačil ob gostovanjih po Sloveniji, v začetku tedna pozvalo k nepreklicnemu odstopu. Če tega ne bo storila, svet stranke pozivajo, da ji izreče nezaupnico. Za takšen poziv so se v četrtek zvečer odločili tudi v strankinem pokrajinskem odboru Južna Primorska, kjer ocenjujejo, da predsednica med člani in v javnosti ne uživa več osebnega ugleda, s čimer krni tudi politični ugled stranke, je na twitterju sporočil predsednik odbora in sveta stranke Tomaž Gantar. Kot je Gantar napovedal že pred tem, se bodo člani sveta sestali do 25. avgusta, morda že prihodnji teden. A datum seje še ni znan.
Svet stranke bo po pričakovanjih odločal o zaupnici Pivčevi. Ali bi predlog vodstva in izvršnega odbora za izredni kongres, ki naj bi ga danes po pričakovanjih sprejeli, glasovanje o zaupnici kakor koli spremenil, je težko reči. Vse je v rokah članov sveta, je v sredo dejal Ujčič. Gantar, čigar podporo je Pivčeva izgubila, je v primeru nezaupnice članov sveta Pivčevi pripravljen prevzeti vodenje stranke do kongresa, če bodo člani sveta tako odločili.
Medtem se je odprlo vprašanje, kako lahko dogajanje v Desusu vpliva na stabilnost vladne koalicije. Vodja poslancev Desusa Franc Jurša je tudi premiera Janeza Janšo v ponedeljkovem pogovoru seznanil s tem, da se v stranki ukvarjajo »s predsednico stranke, in ne ministrico ali koalicijo«.
Premier meni, da mora Desus, če je res samostojna stranka, zadevo rešiti brez vpliva drugih. Po mnenju političnih analitikov pa Pivčeva ne more ostati na čelu Desusa, težko bo tudi ohranila funkcijo ministrice za kmetijstvo. Analitiki ugotavljajo, da je ta stranka res v težkem položaju in na robu preživetja.