Vojaki tudi letos v Lurd

Slovenski vojaki se bodo tudi letos udeležili romanja v Lurd, denar pa je v proračunu že zagotovljen, je ob peti obletnici vikariata Slovenske vojske dejal vikar Jože Plut.

Objavljeno
28. februar 2006 12.05
Maribor – »Ne glede na lanske polemike in različne komentarje se bodo slovenski vojaki tudi letos udeležili romanja v Lurd, denar pa je v proračunu že zagotovljen,« je ob peti obletnici vikariata Slovenske vojske dejal vikar dr. Jože Plut. Po njegovih besedah tudi inšpekcija med lanskim romanjem v Francijo ni našla večjih nepravilnosti, gre pa za shod okoli trideset tisoč vojakov iz tridesetih držav. Med vojaki so tudi ateisti, zato Slovenska vojska ne sme izpustiti priložnosti za medsebojno spoznavanje in dialog.

Duhovna oskrba je eden temeljnih elementov večine vojsk, navsezadnje so jo imeli tudi slovenski partizani, je dejal Plut. Lani je osebje vojaškega vikariata obiskalo slovenske vojake na misijah v Bosni in Hercegovini, na Kosovu in trikrat v Afganistanu; če se bo pokazala možnost in potreba, pa so vsekakor pripravljeni letos iti v Irak, kamor je nedavno odpotovala četverica naših inštruktorjev. Duhovno oskrbo zagotavljajo tudi članom poveljstva zavezništva Nata v Bruslju, Madridu, Neaplju in Izmirju, poleg vojaškega osebja pa zagotavljajo oskrbo tudi vsem članom njihovih družin.

Vikariat slovenske vojske je organiziran drugače kakor v drugih evropskih državah, saj samo v Sloveniji delujeta Rimskokatoliška in Evangeličanska cerkev skupaj, sicer pa vikariat sestavlja enajst članov: poleg vojaškega vikarja še njegova namestnica za Evangeličansko cerkev in namestnik za Rimskokatoliško cerkev, trije katoliški in en evangeličanski duhovnik ter štirje pastoralni asistenti. Namestnica vikarja za Evangeličansko cerkev mag. Vladimira Mesarič je poudarila, da se nanje večinoma obračajo ljudje, ki se izrekajo za ateiste, njihova naloga pa je asistenca vsem, ki potrebujejo njihovo pomoč, saj v slovenski vojski ne preverjajo verskih in nazorskih opredelitev posameznikov.

Lani so opravili šestdeset krstov, dvajset porok in dvajset pokopov, pomembni nalogi pa sta še svetovanje in pomoč pri družinski in zakonski problematiki in vzgoji otrok. Za opravljanje bogoslužja imajo kapele v vojašnicah v Ljubljani, Pivki, Vipavi in Mariboru, dodatno kapelo in centralne prostore vikariata pa načrtujejo tudi v obnovljenem objektu nekdanje mariborske kadetnice. Za peto obletnico vikariata so izdali zbornik Zvest Bogu in domovini, v katerem predstavljajo zgodovinski razvoj duhovne oskrbe vojakov ter osebje vikariata in njihovo poslanstvo.

Iz torkove tiskane izdaje Dela.