Vrtičke bomo branili!

Inšpektorji, ki bi morali začeti z odstranjevanjem hišic vrtičkarjev ob Savi v Črnučah, so prišli zgolj za krajši čas. Ob pogledu na množico vrtičkarjev in novinarjev so se obrnili in odšli.

Objavljeno
17. september 2008 19.19
Podiranja barak med vrtički ob Žalah - bodo temu sledile Stožice in Brinje?
Maša Jesenšek
Maša Jesenšek

Ljubljana - Vrtičkarji in lastniki počitniških hišic ob Savi v Črnučah danes niso dočakali napovedanega začetka odstranjevanja nelegalno postavljenih objektov. Republiški inšpektorji, ki bi po napovedih začeli odstranjevati vrtičke 17. septembra, so včeraj dopoldne prišli na Črnuče le za krajši čas. »Ko so videli, da jih vrtičkarji čakamo in da so bili navzoči tudi predstavniki medijev, so se hitro obrnili in odšli,« je povedal predsednik Društva vrtičkarjev Ljubljana Marko Hodnik.

 

V Društvu vrtičkarjev Ljubljana opozarjajo, da nihče od lastnikov vrtičkov (po ocenah inšpektorjev jih je več kot 100) ni prejel odločbe Inšpektorata RS za okolje in prostor, ki je bila izdana že maja letos in lastnikom nelegalno postavljenih vrtičkov narekuje, da vrtičke odstranijo v sedmih dneh. Odločba je bila objavljena le na oglasni deski inšpektorata in na državnem portalu e-uprave, ker je bilo, kot je zapisala gradbena inšpektorica Tanja Varljen, »ugotavljanje investitorstva, lastništva oziroma posesti teh objektov nemogoče«.

 

Marko Hodnik poudarja, da se vrtičkarji na odločbo sploh niso mogli pritožili, saj zanjo sploh niso vedeli. »Za odločbo, njeno pravnomočnost in izvršbo smo izvedeli šele v soboto, ko je bilo obvestilo inšpektorata objavljeno v časopisu. Izgovarjanje na to, da smo lastniki vrtičkov neznanci, je zavajanje in izigravanje zakona. Ti podatki so na občini, ima jih tudi ministrstvo za okolje in prostor, ki je v preteklosti nekaterim lastnikom vrtičkov dovolilo ali zavrnilo uporabo vode.« Poleg tega bi lahko odločbo objavili na eni izmed oglasnih desk na Črnučah, pa je niso, pravi Hodnik. Prepričan je, da je odločba zaradi tega sporna, s čimer se ukvarjajo tudi že njihovi odvetniki. Hkrati zagotavlja, da bodo svoje vrtičke branili: »Če se bodo pojavili z buldožerji, jim bomo rušenje preprečili, tudi fizično, če ne bo šlo drugače.«

 

Na inšpektoratu danes niso hoteli povedati, kdaj bodo začeli odstranjevati vrtičke in podirati objekte; natančnega datuma medijem ne bodo sporočili - in kot kaže - niti ne vrtičkarjem.Odstranjevanje vrtičkov na parcelah v lasti Mestne občine Ljubljana (MOL) je v torek napovedal tudi župan Zoran Janković, na MOL pa so včeraj povedali, da » natančnega podatka o začetku odstranjevanja še ni«. Marko Hodnik pa pravi, da so se lastniki vrtičkov na odločbe o odstranitvi, ki jih je izdala MOL, pritožili in postopki še trajajo. Dokler pritožbe ne bodo rešene, rušenje niti ni mogoče. V osnutku novega prostorskega načrta MOL je za to območje predvidena rekreacijska cona, dopuščena je tudi morebitna gradnja hidroelektrarne.

 

Iz četrtkove tiskane izdaje Dela!