Vsako leto več kot 1000 Primorcev do brezplačne pravne pomoči

Direktorica Primorskega pravnega centra Margerita Jurkovič opaža, da je vedno več težkih socialnih primerov.

Objavljeno
29. julij 2012 11.56
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Koper - Primorski pravni center vse od leta 2009 nudi brezplačno pravno pomoč študentom ter socialno ogroženim - upokojencem, brezposelnim in osebam z zelo nizkimi dohodki. Dnevno sprejemajo šest do osem strank, na letni ravni pa krepko čez tisoč ljudi, je za Slovensko tiskovno agencijo povedala direktorica centra Margerita Jurkovič. Ob tem opaža, da je vedno več težkih socialnih primerov.

Primorski pravni center je leta 2009 ustanovila Študentska organizacije Univerze na Primorskem. Sprva je bil njihov namen predvsem nudenje pravnega svetovanja študentov, a se je izkazalo, da študenti še najmanj potrebujejo tovrstno pomoč, je za STA pojasnila Jurkovičeva.

Zato so se tudi usmerili v omenjene socialno ogrožene kategorije. Tri pravne svetovalke trenutno sprejemajo šest do osem strank dnevno oziroma več kot tisoč na leto. Zato se morajo stranke naročati, čeprav jih svetovalka, če je prosta, sprejme tudi brez naročila. Največ primerov je vezanih na družinsko pravo, delovna razmerja in na socialno-varstvene prejemke, vendar se ljudje nanje obračajo iz zelo različnih razlogov, ugotavlja direktorica.

Po poročanju STA opaža, da je ljudi, ki se obračajo nanje, vedno več, prav tako narašča število težkih socialnih primerov. Jurkovičeva ob tem sicer ne more reči, ali gre za splošen odraz krize ali pa je to posledica vse večje prepoznavnosti pravnega centra.

Opozarja, da imajo kot mnoge druge nevladne organizacije velike težave s financiranjem. Nekaj sredstev sicer dobijo od ustanovitelja, nekaj od donacij, sredstva pa prispeva tudi občina Izola prek projekta pravnega svetovanja za socialno ogrožene občane. Dejavnost centra je zelo pomembna za lokalno prebivalstvo, zato Jurkovičeva pričakuje, da bodo tako država kot lokalne skupnosti imele več posluha za njihovo delo.

Poleg osnovne dejavnosti pravnega svetovanja so v Primorskem pravnem centru dejavni tudi z drugimi pobudami. Tako so letos ob sofinanciranju vladnega urada za komuniciranje po slovenskih osnovnih šolah začeli izvajati projekt z naslovom Nevarnosti in pasti - učenci PROTI trgovini z ljudmi, s katerim preko igre osveščajo mlade o nevarnostih trgovine z ljudmi, piše STA. Poleg tega izvajajo tudi usposabljanja prostovoljcev, je navedla Jurkovičeva.