Vse več poginulih labodov

Ob reki Dravi pri Mariboru so našli še več poginulih labodov pri katerih obstaja sum okuženosti z virusom ptičje gripe tipa H5. Novo žarišče so razglasili tudi pri Slovenj Gradcu.

Objavljeno
14. februar 2006 22.46
Avstrijske kokoši zaprli v štale
Ljubljana - Gasilci in veterinarji nadaljujejo z iskanjem mrtvih in bolnih ptic v reki Dravi. V Mariboru pa so našli še več poginulih labodov. Analize osmih ptic so pokazale, da obstaja sum okuženosti z virusom ptičje gripe tipa H5 pri šestih pticah, in sicer petih labodih in eni sivi čaplji, je sporočil vladni urad za informiranje. Veterinarska uprava RS (VURS) je o sumu okuženosti šestih ptic že obvestil Evropsko komisijo.

"Postopek izolacije virusa še poteka in bo predvidoma končan najkasneje do sobote. S tem bo tudi dokončno potrjena morebitna prisotnost živega virusa ptičje gripe pri teh pticah," še navaja sporočilo za javnost.

Redarji sicer nadaljujejo z opozarjanjem ljudi, naj se ne približujejo vodnim pticam.

Novo žarišče ptičje gripe pri Slovenj Gradcu

Slovenske veterinarske oblasti so razglasile nova tri- in desetkilometrska pasova, v katerih veljajo posebni zaščitni ukrepi, okoli kraja Legen pri Slovenj Gradcu. Tam so našli poginulo sivo čapljo, ki je ena od šestih divjih ptic, za katere velja sum okuženosti z virusom ptičje gripe H5.

Serološke preiskave vzorcev kokoši z Mute negativne

Serološke preiskave vzorcev kokoši s kmetije Verdnik na Sv. Primožu nad Muto - 170 kokoši so v nedeljo preventivno uničili - so po najnovejših rezultatih negativne, vendar je do dokončne potrditve potrebno še počakati, je na današnji izredni seji občinskega sveta Mute povedal direktor dravograjske območne enote Vursa Rok Pečnik.

Na omenjeni kmetiji živi tudi Tončka Verdnik , ki je v četrtek iz okolice Maribora v veterinarsko ambulanto Zlatka Goloba na Muti prepeljala laboda, za katerega se je kasneje izkazalo, da je bil okužen z virusom ptičje gripe tipa H5. Tako Verdnikova kot veterinar Golob sta zaradi stika z labodom v nedeljo preventivno prejela zdravilo tamilflu. Monitoring njunega zdravstvenega stanja sedaj opravlja Zavod za zdravstveno varstvo Ravne na Koroškem, je povedal direktor zavoda Evgen Janet in dodal, da se z njima dnevno slišijo.

Koroški veterinarji pa danes nadaljujejo z obveščanjem in preverjanjem rejcev perutnine v tri- in desetkilometrskem pasu okoli Mute, predvsem tistih, ki živijo na območjih ob vodi.

Vzorec okuženega laboda poslali tudi v italijanski laboratorij

Slovenske veterinarske oblasti so vzorec tkiva laboda, ki je bil najden na Mariborskem in pri katerem je bil potrjen virus ptičje gripe tipa H5, poslale na preiskave tudi v laboratorij v Padovo. V tem je namreč na čakanju za analize manj vzorcev, tako da bi lahko to, ali je omenjeni labod imel človeku nevarno obliko virusa ptičje gripe H5N1, preverili prej kot v referenčnem laboratoriju v angleškem Weybridgeu, so povedali predstavniki veterinarske uprave.

"Tja smo se ga odločili poslati izključno zaradi tega, ker imajo zdaj manj vzorcev na čakanju za analizo, kot jih imajo v angleškem Weybridgeu," je povedala generalna direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič . "Posebej želim opozoriti, da bomo uradno čakali izvid iz referenčnega laboratorija v Weybridgeu, vendar pa, ker se je pokazalo, da bi lahko do izvida vseeno prej prišli v Padovi, smo se odločili tudi za ta korak. Ravno zaradi tega, da bi čim prej dobili realno sliko," je dejala Čadonič Špeličeva.

Celotno območje Slovenije razglašeno za območje tveganja

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa je danes v Uradnem listu objavilo spremembe pravilnika o uvedbi ukrepov v zvezi s ptičjo gripo, s katerimi je celotno območje Slovenije razglasilo za območje tveganja. Poleg tega je razširilo območje z izrazitim tveganjem, na katerem je treba perutnino rediti v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa prekuhavati. Spremenjeni pravilnik začne veljati v sredo.

Spremenjeni pravilnik določa, da morajo rejci na območju celotne države perutnino gojiti v ograjenem prostoru, pri čemer ograda ne sme segati do odprtih voda, v katerih se zadržujejo prosto živeče vodne ptice. Perutnino morajo s krmo in vodo oskrbovati v zaprtih prostorih oz. tako, da preprečijo dostop divjim pticam. Vodna zajetja na prostem morajo zaščiti pred divjimi pticami, perutnine pa ne smejo oskrbovati z vodo iz površinskih vodnih zajetij, do katerih imajo dostop divje ptice, če ni prekuhana.

Doslej je za območje z izrazitim tveganjem veljalo 14 občin na območju Ptuja, Dravskega polja in Ormoža, po novem pa so vanj vključene še občini Ruše in Selnica ob Dravi ter celotno območje občine Maribor; to je bilo doslej zajeto le delno.

Območje z izrazitim tveganjem tako zajema naslednje občine: Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Markovci, Mestno občino Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Ormož, Ptuj, Ruše, Selnica ob Dravi, Starše in Zavrč.

Na teh območjih je treba perutnino rediti v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa prekuhavati. Pri tem lahko uradni veterinar republiške veterinarske uprave dovoli gojenje določenih vrst perutnine v ograjenem prostoru, če se oskrbuje s krmo in vodo v zaprtih prostorih oz. če je krmljenje in napajanje zagotovljeno tako, da se preprečuje dostop divjim pticam. Zahteva se tudi ločevanje domačih rac in gosi od druge perutnine.

Zasebni veterinarji: Razlogov za paniko ni

Sekcija zasebnih veterinarjev praktikov pri Veterinarski zbornici, ki ni pod okriljem Vursa, je danes javnosti sporočila, da ni nobenih razlogov za paniko ter vznemirjanje zaradi odkritja virusa ptičje gripe v Sloveniji. Nekateri državljani so se namreč zaradi začetnih težav Vursa pri obveščanju javnosti in pristojnih institucij vznemirjeni obrnili nanje, saj so samostojno in nevladno združenje veterinarje.

Več o širjenju ptičje gripe v Evropi