»Pokazalo se bo, ali smo za ukinitev zdravstvenega zavarovanja ali nismo. Bistveno je, da se ukinitev zgodi,« je včeraj o negotovosti, ki spremlja preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja, dejal predsednik vlade Marjan Šarec. Ocenjuje, da je tehnične podrobnosti še mogoče spreminjati, dokler zakon ni sprejet. Tako on kot njegova LMŠ si namreč prizadevata za čimprejšnje sprejetje sprememb in »to temo spraviti z mize« ter šele nato počakati na celostno prenovo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki ga bo pripravil njihov minister za zdravje Aleš Šabeder.
Kaj meni minister?
A po opozorilih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da naj bi koalicijski predlog na leto povzročil celo okoli 70 milijonov evrov primanjkljaja, si tudi minister želi pridobiti dodatne izračune ZZZS in finančnega ministrstva. Šele nato je mogoče pričakovati njegovo podporo ali nepodporo spremembam. Poslanec SMC Jani Möderndorfer je poudaril, da bo zakon podprl, če ga podpira minister. »Ve se, kdo je odgovoren za ta resor,« je še spomnil poslanec in na vprašanje, ali minister res podpira predlog, odgovoril, da mu za zdaj še ni rekel, da ga ne bi.
Preberite še: Aleš Šabeder ostaja, a kako dolgo še?
Po drugi strani vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša meni, da tudi minister ne stoji za dopolnili koalicije. Dejal je, da je bilo tako z obrazne mimike ministra kot posameznih poslancev v koalicijskem usklajevanju zaznati, da »tu ni kemije, harmonije«. V četrtek bodo v Desusu tako dopolnilom kot tudi zakonu nasprotovali, a ne zato, ker bi nasprotovali preoblikovanju dopolnilnega zavarovanja, ampak ker se ne strinjajo z načinom, kako je bil ta predlog pripravljen. Podobna opozorila je mogoče slišati tudi iz NSi in SDS, zato koalicija ne more računati niti na njihovo podporo.
Do kdaj vztrajati?
Bi se pa v koaliciji še dodatno zapletlo, če bi na seji – tretje branje in končno glasovanje bo sicer šele na januarski seji – potrdili le nekatera njihova dopolnila, ne pa tudi zadnjih popravkov. Koordinator Levice Luka Mesec je napovedal, da ne bodo podprli dopolnila, ki po njegovem mnenju posega v košarico pravic, in dopolnila, ki predvideva letno usklajevanje obveznega pavšalnega prispevka. Prav tako se ne strinjajo, da financiranja primanjkljaja – če bi ta nastal pri kritju stroškov zdravstvenih storitev – ne bi pokril proračun.
Ali bi brez teh dopolnil postal zakon tako izmaličen, da bi se mu odpovedala tudi koalicija, včeraj niti v neuradnih pogovorih niso želeli oceniti. Zelo verjetno pa bi že izločitev člena, ki predvideva letno usklajevanje obveznega prispevka ob višji gospodarski rasti in višjih stroških plač, v negotovost postavila finančno stabilnost zdravstvene blagajne. ZZZS opozarja, da predlaganih 29 evrov že ob napovedani uveljavitvi zakona leta 2021 ne bo zadostovalo.