Vse za RTV-referendum

Čez štirinajst dni bo v Sloveniji jubilejni, deseti referendum o zakonu o RTVS. Republiška volilna komisija v dnevnem časopisju objavlja odlok o razpisu referenduma in celotno vsebino zakona.

Objavljeno
10. september 2005 10.01
Ljubljana – Čez štirinajst dni bomo imeli v Sloveniji jubilejni, deseti referendum. Od leta 1996 je bilo po novi ustavi izvedenih sedem predhodnih (volilni sistem, TET 3, železnice, telekomunikacije, EU, Nato, trgovina) in dva naknadna (zdravljenje neplodnosti, izbrisani) zakonodajna referenduma. Glasovanje o zakonu o RTV Slovenija bo torej tretji naknadni zakonodajni referendum, na katerem bodo volivci odločili, ali bo že sprejeti zakon uveljavljen ali vsaj za določen čas pokopan.

Na naknadnem zakonodajnem referendumu volivci odločajo o usodi celotnega zakona, kot ga je sprejel parlament. Če ga podprejo (večina volivcev, ki so glasovali), pošlje državni zbor zakon v razglasitev in objavo takoj po izteku pritožbenega roka, če je vložena pritožba, pa takoj, ko je pritožbeni postopek pravnomočno končan. Če bi bil zakon zavrnjen, parlament leto dni ne more sprejeti zakona, ki bi bil v nasprotju z izidom referenduma, niti ponoviti referenduma o istem vprašanju.

Priprave na izvedbo referenduma so v glavnem končane, ostalo je samo še nekaj opravil, na primer sporočanje volilnim organom, da bodo posamezniki zaradi objektivnih okoliščin glasovali po pošti. Politične stranke bodo morale v prihodnjih dneh določiti tudi svoje zaupnike, ki bodo opravljali tako imenovani demokratični nadzor nad izvedbo referenduma. Zakon vprašanja zaupnikov na referendumu ne ureja posebej, zato je republiška volilna komisija sprejela sklep, po katerem imajo pravico predlagati zaupnike vse na zadnjih parlamentarnih volitvah potrjene liste kandidatov, med katerimi je bilo dvajset strankarskih.

Seveda pa še zdaleč niso končane propagandne (politične) priprave na referendum; nasprotniki in zagovorniki zakona bodo v prihodnjih dneh stopnjevali prepričevanje volivcev. Da bi volivci vedeli, o čem jih prepričujejo politiki, predvsem pa, o čem bodo odločali, republiška volilna komisija na podlagi zakona objavlja odlok o razpisu referenduma in celotno vsebino zakona v dnevnih časopisih. V tiskani izdaji Dela oba akta objavljamo na 14. in 15 strani, na 2. pa poročamo o včerajšnjih referendumskih razpravah.