»Vseh 37 kopalnih vod je letos ustreznih«

V Sloveniji so kopalne vode določene na Soči, Idrijci, Nadiži, Krki in Kolpi, na Blejskem in Bohinjskem jezeru, Šobčevem bajerju in morju. Vsi letošnji vzorci slovenskih kopalnih voda pred sezono izpolnjujejo kakovostna merila.

Objavljeno
09. junij 2009 19.38
Posodobljeno
09. junij 2009 19.38
Čeprav je imelo morje po podatkih hidrometorološkega zavoda le kakšnih 16 stopinj, se je osvežitev v vročini za nekatere prav prilegla. Na sliki prvi kopalci v Simonovem zalivu.
Borut Tavčar
Borut Tavčar
Ljubljana - »Vsi letošnji vzorci slovenskih kopalnih voda pred sezono izpolnjujejo ustrezna kakovostna merila,« je na predstavitvi kakovosti vode v 37 slovenskih naravnih kopališčih in območjih kopalnih voda povedala Mateja Poje z agencije za okolje. Poročilo evropske komisije bo za Slovenijo nekoliko slabše, saj smo imeli lani pet kopalnih voda z neustrezno kakovostjo.

V Sloveniji so kopalne vode določene na Soči, Idrijci, Nadiži, Krki in Kolpi, na Blejskem in Bohinjskem jezeru, Šobčevem bajerju in morju. Lani so vzorce jemali še po stari direktivi za 37 kopalnih voda. Da je voda opredeljena kot dobra, mora biti ustreznih 95 odstotkov vzorcev, sicer je neustrezna. Mateja Poje je opozorila, da je lahko za neustreznost vode kriv že en sam vzorec, saj jih vzamejo približno deset. Tako se je lani zgodilo tudi s kopališčem Hotelov Morje. Soča v Kanalu pa je bila neustrezna dvakrat.

 

Vsa druga morska kopališča pa tudi kopališča na Blejskem in Bohinjskem jezeru, Šobčevem bajerju, Nadiži in Soči pri Čezsoči, so izpolnjevala tudi priporočene vrednosti po novi direktivi, zato so ocenjena kot odlična. Kot je dejala Mateja Poje, je država že sprejela nekatere ukrepe, ki bodo še prispevali h kakovosti kopalnih voda. Do 2015 bodo morale biti vse odplake v okolici prečiščene, prepoved gnojenja priobalnih zemljišč pa že velja.

 

Aleš Petrovič z Inštituta za varovanje zdravja je povedal, da med kopanjem človek povprečno nehote popije deciliter vode, zato ni vseeno, kaj je v vodi. Fekalno onesnaženje povzroča črevesna obolenja, akutna vročinska obolenja dihal ter okužbe ušes, oči in kože. »Po anketi v plavalnih klubih je največ težav z okužbami zunanjega sluhovoda, težava so tudi glivice in bradavice, vendar so zadnje povezane bolj z urejenimi kopališči,« je dejal Petrovič.

 

Iz sredine tiskane izdaje Dela