Ljubljana – Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetem z zahtevo 32 poslancev LDS in SD, na seji 7. julija odločilo, da se 3. člen novele zakona o javnih uslužbencih razveljavi. Obenem je ugotovilo, da je v neskladju z ustavo prvi odstavek 1. člena omenjene novele zakona, in sicer v delu, v katerem določa, da se v petem odstavku 83. člena zakona o javnih uslužbencih črta besedilo "v prvih treh mesecih od nastopa funkcije funkcionarja, pristojnega za imenovanje oziroma predlaganje imenovanja"; tj. da so najvišji državni uradniki zamenljivi brez krivdnih razlogov ves čas petletnega mandata.
V neskladju z ustavo pa je tudi prvi odstavek 1. člena novele, kolikor se nanaša na generalne sekretarje v ministrstvih in predstojnike organov v sestavi ministrstev, ki so do uveljavitve tega zakona že bili imenovani na položaj. DZ je dolžan ugotovljeno neskladje odpraviti v roku šestih mesecev od objave te odločbe v uradnem listu.
Virant zadovoljen z odločbo ustavnega sodišča
Odločbo ustavnega sodišča glede novele zakona o javnih uslužbencih, ki je strokovno zelo kakovostna in prepričljiva, razumem kot zmago odgovornega koncepta javne uprave, ocenjuje minister za javno upravo Gregor Virant. Kot je povedal na današnji novinarski konferenci, je ustavno sodišče predlagateljem ustavne presoje zakona pritrdilo le v dveh manj pomembnih točkah, medtem ko je konceptu ministrstva dalo prav.
" Tako nam je ustavno sodišče pritrdilo v osnovnih dveh vprašanjih,"je povedal Virant. Da so namreč zamenjave brez krivdnih razlogov na mestih direktorjev organov v sestavi in generalnih sekretarjev dopustne, prav tako pa je ministrstvu dalo prav glede vprašanja, ali je poseg v pridobljene mandate dopusten ali ne.
Po drugi strani pa je po njegovih besedah ustavno sodišče nedvomno dalo prav predlagateljem v segmentu, ali so zamenjave državnih uradnikov možne samo v določenem roku ali celoten mandat. Kot je pojasnil Virant, so z določilom o možnosti zamenjave brez krivdnih razlogov ves čas mandata želeli doseči, da bi bili "državni uradniki ves čas mandata na prepihu". To je namreč po njegovem mnenju tudi zagotovilo za odgovorno opravljanje njihove službe.
Glede zahteve po odpravi neskladij je minister za javno upravo pojasnil, da bodo ostali pri enakem konceptu, opraviti pa morajo dve modifikaciji. Prva se nanaša na rok, v katerem je možna zamenjava državnih uradnikov, druga pa na odpravnine oz. nadomestila za tiste, ki so bili na položaju v času uveljavitve tega zakona.
V zvezi s prvo spremembo je Virant dejal, da podpira šestmesečni rok, saj se mu zdi razumen. Pri odškodnini pa bodo po njegovih besedah iskali rešitev v smislu, da bo v primeru premestitve na manj odgovorno mesto uradnik prejemal tudi nižjo plačo. "Prejemanje polne plače za delo na manj odgovornem mestu se mi zdi namreč pretirano,"je dodal minister.
Spregovoril je še o četrtkovi zahtevi sindikatov javnega sektorja, ki so na vlado naslovili poziv, da naj novelo zakona o javnih uslužbencih umakne iz postopka v državnem zboru. Gre za novelo, ki jo je vlada poslala v državni zbor sedaj, je povedal Virant in dodal, da je šlo pri vsem skupaj za nesporazum.
Po njegovih besedah so namreč zakonsko besedilo usklajevali z reprezentativnimi sindikati javne uprave, ne pa tudi z drugimi sindikati javnega sektorja, in sicer zato, ker se te spremembe nanašajo zgolj na javno upravo."Sindikati javnega sektorja si enega od členov zakona razlagajo tako, da se nanaša tudi na druge dele javnega sektorja,"je pojasnil minister, vendar po njegovem to ne drži.
Zato se je danes sestal s sindikati javnega sektorja, dogovorili pa so se, da bo vlada člen, ki je za sindikate nejasen, iz zakona umaknila. Nato bodo septembra opravili usklajevanja z najširšim krogom sindikatov javnega sektorja in tako skušali doseči uskladitev, je dodal minister Virant.
LDS in SD: Dokaz, da opozicija deluje
Odločba US glede novele zakona o javnih uslužbencih dokazuje arogantnost in samopašnost vlade, je na skupni novinarski konferenci LDS in SD v Ljubljani povedal predsednik LDS Anton Rop. Vlada je namreč kljub opozorilom opozicije in poskusom, da z amandmaji popravi zakon, vztrajala na svojih rešitvah. Slednje pa pomenijo politizacijo javne uprave in deprofesionalizacijo na njenih številnih področjih, je ocenil Rop.
Da je nujno treba zagovarjati strokovnost in neodvisnost javne uprave, je po mnenju vodje poslanske skupine SD Mirana Potrča le eno izmed temeljnih sporočil, ki jih posreduje sama odločba. Z rešitvami v omenjenem zakonu pa je bila ta samostojnost in neodvisnost "grobo prekršena". Naslednje sporočilo je, da poseg v že pridobljene pravice in spreminjanje pravil med postopkom ni dovoljeno, je dodal Potrč.
"Danes je velik dan za opozicijo in javno upravo," je povedala poslanka LDS Darja Lavtižar Bebler. Njena poslanska kolegica iz vrst Socialnih demokratov Majda Potrata pa je ocenila, da je ustavna določba tudi dokazala, da opozicija zna delovati in da je z legalnimi sredstvi dosegla prvo pomembno zmago.
Kot je znano, so poslanci LDS in SD nasprotovali določbi, ki razširja krog položajnih uradnikov, zamenljivih brez krivdnih razlogov (iz petega odstavka 83. člena zakona o javnih uslužbencih), in podaljšuje rok za njihovo zamenjavo iz treh mesecev od nastopa funkcije funkcionarja na ves čas mandata.