Ljubljana - S posebnim dopisom vse slovenske veterinarje pozivajo, naj skrbnike tako domačih ljubljenčkov kot rejnih živali opozarjajo na ustrezne bivalne pogoje živali.
Generalna direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič poudarja, da morajo skrbniki živali v vročih dneh posebno pozornost nameniti zagotavljanju zadostne količine pitne vode, ustreznemu zračenju prostorov in da živalim nudi senco. V zvezi s tem Čadonič Špeličeva izpostavlja pse na verigah. Poleg tega morajo skrbniki živali zaščiti živali med prevozom; "nikoli ne smemo psa v vročini pustiti zaprtega v avtomobilu", poudarja Čadonič Špeličeva.
Dodaja, da morajo biti skrbniki živali poučeni tudi o najpogostejših znakih vročinskega udara ter pravilnem ravnanju z živaljo v takem primeru. Za zdravljenje živali je sicer pristojen veterinar, a prvo pomoč lahko ponudi tudi lastnik, in sicer tako, da žival premesti v hladnejši prostor, ji nudi hladno pitno vodo ter pokliče veterinarja.
Veterinarska uprava je 30. junija preko Veterinarske zbornice Slovenije vse veterinarske organizacije (114 organizacij s 443 veterinarji) pozvala, naj bodo veterinarji pri svojem delu oz. stikih z lastniki živali, še posebej pozorni na to, ali skrbniki storijo dovolj za preprečevanje škodljivega učinka vročine na živali.
Skrbnik živali je odgovoren za ustrezno skrb za žival v skladu z zakonom o zaščiti živali, poudarjajo na Vursu. "Opustitev dejanj, ki zagotavljajo dobrobit živali, je po zakonu o zaščiti živali prekršek, ki se kaznuje z globo od 200 do 400 evrov. V primeru, če je opustitev teh dejanj storjena naklepno in ima za posledico hujšo poškodbo ali dlje časa trajajoče ali ponavljajoče se trpljenje ali škodi zdravju živali, se šteje, da gre za mučenje živali, ki se kaznuje po kazenskem zakoniku. Za takšno dejanje je predvidena denarna kazen ali zapor do enega leta," navajajo.
V minulem letu je sicer Vurs na področju zaščite živali opravil skupaj 12.045 pregledov (11.473 območni uradi, 347 mobilna enota in 225 pošiljk Mejne veterinarske postaje). Izrečenih je bilo 691 glob, podanih 15 prijav zaradi suma mučenja živali in izdanih 608 ureditvenih odločb. Odvzetih je bilo 368 živali, še navajajo.
Do 30. junija letos pa so območni uradi Vursa opravili 6837 pregledov, uvedli 250 prekrškovnih postopkov in podali tri ovadbe zaradi suma mučenja živali. Odvzete so bile 103 živali. Vurs je v prvem polletju prejel tudi 645 prijav občanov glede zaščite živali.