Vurs: V Sloveniji po dostopnih podatkih ni irske svinjine

V Sloveniji po zaenkrat dostopnih podatkih ni irske svinjine, v kateri so pristojni irski regulatorji odkrili visoko vsebnost dioksinov, so povedali v republiški veterinarski upravi.

Objavljeno
08. december 2008 10.33
Ma.B./Kl.K./STA
Ma.B./Kl.K./STA
Ljubljana/London - V Sloveniji po zaenkrat dostopnih podatkih ni irske svinjine, v kateri so pristojni irski regulatorji odkrili visoko vsebnost dioksinov, so povedali v republiški veterinarski upravi (Vurs) in dodali, da Slovenija sicer večino uvoženega svinjskega mesa uvozi z Madžarske.

 

Vurs je bil o povečani vsebnosti dioksinov v mesu in mesnih izdelkih s poreklom z Irske obveščen v soboto zvečer prek sistema hitrega obveščanja za hrano in krmo, je veterinarska uprava sicer zapisala v danes poslanem sporočilu za javnost.

 

Po njihovih pojasnilih so bile ugotovljene visoke vsebnosti dioksinov, hkrati ni bilo mogoče slediti mesu in mesnim proizvodom do farm izvora, zato se je pristojni irski organ odločil, da odpokliče vse mesne proizvode prašičev, zaklanih na Irskem od 1. septembra 2008 dalje.

 

Po trenutno znanih informacijah so bili proizvodi distrubuirani v Belgijo, na Dansko, v Estonijo, Francijo, Nemčijo, Italijo, na Nizozemsko, Poljsko, Švedsko in v Veliko Britanijo, na Ciper in Portugalsko ter v nekatere tretje države.

 

Obrati za proizvodnjo mesa in mesnih izdelkov v Sloveniji pa niso na seznamu neposrednih prejemnikov kontaminiranih pošiljk mesa in mesnih proizvodov, ki izvirajo iz prašičev, zaklanih na Irskem od 1. septembra letos dalje, poudarjajo na Vursu.

 

Ob tem pojasnjujejo, da so danes prek omenjenega sistema hitrega obveščanja prejeli distribucijsko listo obratov iz številnih držav Evropske unije, ki so bili neposredni prejemniki kontaminiranega mesa in mesnih izdelkov z Irske.

 

Vurs je zato izvedel pregled nabave prašičjega mesa in mesnih izdelkov v večini obratov v Sloveniji glede na posredovane distribucijske liste. Do konca delavnika niso ugotovili pošiljke iz obratov z distribucijske liste, s pregledi pa bodo nadaljevali še v torek in v naslednjih dneh.

 

Poleg tega je Vurs z do sedaj znanimi prejemniki kontaminiranega mesa in mesnih izdelkov v drugih državah članicah EU seznanil Gospodarsko interesno združenje (GIZ) mesne industrije in jih pozval, naj v kolikor v svoji proizvodnji uporabljajo omenjeno meso in izdelke, izvedejo takojšen umik tega mesa in izdelkov ter o tem obvestijo veterinarsko upravo.

 

Veterinarska uprava ob tem zagotavlja, da bo še naprej pozorno spremljala informacije, posredovane prek omenjenega sistema obveščanja, in glede na informacije ter odločitve Evropske komisije glede pojava dioksina takoj primerno ukrepala.


Umik irskih svinjskih izdelkov


Potem ko je prišlo v soboto na dan odkritje toksičnih dioksinov v irski svinjini, od nedelje zvečer irske svinjske izdelke umikajo s prodajnih polic v večini evropskih in tudi nekaterih drugih državah. Kot so namreč v nedeljo sporočile irske oblasti, je bila zastrupljena svinjina, ki lahko povzroči raka, izvožena v okoli 25 držav.

 

Predstavniki zdravstvenih oblasti po vsej Evropi so že v nedeljo posvarili kupce, naj ne uživajo z Irske uvožene svinjine, potem ko so v irskih zaklanih prašičih in krmi odkrili dioksin, katerega raven je od 80- do 200-krat presegala največjo dovoljeno vsebnost.

 

Umik svinjine, ki zadeva vse svinjske proizvode, proizvedene od 1. septembra, so irske oblasti opisale kot varnostni ukrep, kmetje, ki se ukvarjajo z rejo prašičev, pa kot "nočno moro". Do njega namreč prihaja v predbožičnem času, ko družine ponavadi kupujejo tradicionalno božično šunko.

 

V nedeljo se je sicer kriza razširila v Veliko Britanijo, ko je vlada Severne Irske sporočila, da je devet tamkajšnjih farm uporabljalo enako zastrupljeno krmo kot farme na Irskem. Kot so sporočile irske oblasti, je dioksin prišel v prehrambeno verigo prek krme enega od proizvajalcev, ki je bila zastrupljena z neke vrste industrijskega olja.

 

Irska je poleg tega velik izvoznik svinjine, ob čemer Velika Britanija predstavlja njen največji trg, sledijo pa ji Nemčija, Francija, Rusija in Japonska. Po ocenah irskih oblasti naj bi bila sicer zastrupljena svinjina izvožena v okoli 25 držav, med drugim tudi v Hongkong, na Kitajsko in na Nizozemsko.

 

V Veliki Britaniji so s prodajnih polic že umaknili vse svinjske izdelke iz Irske in Severne Irske, čemur so sledile tudi številne druge evropske države. Iz Evropske komisije so sporočili, da podrobno nadzorujejo razmere in dodali, da se bodo strokovnjaki iz držav, ki so uvažale zastrupljeno meso, sestali v torek.