Vzajemna: nismo kršili zakonodaje

Vzajemna zavrača argumente Agencije za zavarovalni nadzor v zvezi z urejanjem statusa upravičencev po t.i. vojnih zakonih.

Objavljeno
11. januar 2006 22.01
Vzajemna
Ljubljana - Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna s pravnim mnenjem Inštituta za javno upravo zavrača argumente Agencije za zavarovalni nadzor v zvezi z ravnanjem zavarovalnice glede urejanja statusa upravičencev po t.i. vojnih zakonih. Kot je zapisano v mnenju, je ravnanje Vzajemne v tem primeru pravno pravilno. Predsednik uprave Vzajemne Marko Jaklič bo pravno mnenje inštituta v četrtek predstavil nadzornemu svetu zavarovalnice, so danes sporočili iz agencije Odmev.

Agencija za zavarovalni nadzor Jakliču, proti kateremu vodi postopek za odvzem dovoljenja za opravljanje funkcije, med drugim očita kršitev zakonodaje, češ da je Vzajemna 72.000 zavarovancem, ki so zavarovani po vojnih zakonih in jim stroške za zdravstvene storitve iz proračuna krije država, protizakonito odpovedala pogodbe.

Kot ugotavlja Inštitut za javno upravo, Agencija za zavarovalni nadzor napačno razlaga veljavno pravo in če bi sledili njeni interpretaciji, bi prišlo do kršitev ustavnih načel in zakonskih določb. Poseben status upravičencev po t.i. vojnih zakonih bi morala država urejati ločeno od uvedbe izravnalnih shem in predvideti posebno zakonsko ureditev, ki bi zagotavljala nemoteno uživanje teh zakonskih pravic vsem upravičencem vojnih zakonov, hkrati pa poskrbeti, da breme za takšno obveznost ne postane breme posamezne zavarovalnice, ampak države oz. njenega proračuna.

Po mnenju inštituta je poskus prevalitve tega bremena na Vzajemno v nasprotju z ustavo in zakonom. Zato ni mogoče najti pravne podlage za navedbe v odločbi Agencije za zavarovalni nadzor, ki Vzajemni očita kršitev zakonodaje, ker ni pošiljala obvestil oz. ker je odpovedala pogodbe, je med drugim v pravnem mnenju še zapisal Inštitut za javno upravo.