Vzajemna zbira podpise

Uprava Vzajemne je začela zbirati podpise za predhodni zakonodajni referendum o zdravstvenem zakonu, s katerim bi blokirali privatizacijske načrte Vzajemne.

Objavljeno
18. januar 2006 20.26
Vzajemna
Ljubljana – Odštevanje dni do 1. februarja, ko naj bi zavarovalnica Vzajemna začela preobrazbo v delniško družbo, se mrzlično nadaljuje. Da bi preprečili hude posledice nameravanega preoblikovanja vzajemne zavarovalnice, je predsednik DZ France Cukjati ugodil zahtevi vlade in za jutri sklical izredno sejo, na kateri naj bi po nujnem postopku sprejeli novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju in z njo blokirali privatizacijske načrte Vzajemne.

Sklice izredne seje DZ so podprli predstavniki vseh poslanskih skupin, razen nacionalne stranke, katere poslanci so v torek zjutraj za nekaj minut prehiteli vlado s predlogom svoje novele zakona. Če ne bi pri tem zgrešili napake in pozabili, da morajo opisati posledice zakona, bi vladna novela ne mogla biti sprejeta in veljati do omenjenega datuma. Tako pa je predsednik Cukjati poslancem SNS njihov predlog vrnil, da ga dopolnijo, kar so včeraj tudi storili, a je to pomenilo, da bo prva prišla na vrsto za obravnavo vladna novela.

Uprava Vzajemne pa je dopoldan pričela zbirati podpise za predhodni zakonodajni referendum o zakonu, ki ga bo državni zbor obravnaval jutri. Referendumsko vprašanje je zelo dolgo, nanaša pa se na 2. člen predlaganega zakona, ki govori o sprejemu posebnega zakona o preoblikovanju Vzajemne. Če bo Vzajemni uspelo zbrati 1000 podpisov pred potrditvijo zakona, bo moral DZ postopek sprejemanja prekiniti.

Na desetine zaposlenih, pogodbenih sodelavcev in študentov, ki delajo v Vzajemni, je v sredo dopoldan moralo prekiniti svoje redne delovne obveznosti, smo izvedeli od enega izmed njih. V jutranjih urah, kmalu po prihodu v službo, so jih poklicali na sestanek in jih po direktivi uprave obvestili, naj »gredo na cesto« in zbirajo podpise proti predlaganemu zakonu z utemeljitvijo, »da je to dobro za nas«. Po podatkih našega vira je bil obrazec (imamo ga tudi v uredništvu) za zbiranje podpisov, poslan na vse poslovne enote in vsa zastopstva Vzajemne po državi. Vsak od sklicanih uslužbencev je dobil enega ali dva obrazca, torej bi moral zbrati 12 oziroma 24 podpisov. Za to so dobili 24 ur časa: liste s podpisi morajo oddati danes ob deveti uri zjutraj.

Razmere med zaposlenimi na Vzajemni so menda zelo slabe; o tem priča tudi podatek, da so v zadnjih štirih letih večino vodilnih (okoli 25) zamenjali ali pa so odšli sami zaradi šikaniranja. »Če nočem izgubiti dela, moram zbrati podpise,« je dejal naš vir in povedal, da zbirajo podpise pri najožjih sorodnikih, dobrih prijateljih in sosedih.

Kako napreduje zbiranje podpisov, smo vprašali tudi na Vzajemno. »Na Vzajemno je že v začetku tedna prišlo nekaj pobud, da bi tudi Vzajemna sodelovala pri zbiranju podpisov, vendar odločitev o podpisu prepuščamo vsakemu posameznemu državljanu,« je odgovorila Petra Cotman, ki skrbi na Vzajemni za stike z javnostjo.

Več v četrtkovi tiskani izdaji Dela