Ljubljana, Maribor - »Pogodba, ki je bila z Rotisom sklenjena 19. decembra 2006, določa nakup 135 srednjih oklepnih kolesnih bojnih vozil 8x8 v skupni višini 278.010.000 evrov. Pri tem predstavlja nakup vozil z vsemi konfiguracijami oborožitve 258.510.000 evrov, elektronska in komunikacijska oprema za sisteme bojnega upravljanja (C4I) pa 19,5 milijona evrov,« so nam sporočili z obrambnega ministrstva. Vprašali smo jih namreč, kaj pomeni presežek v vrednosti 19,5 milijona evrov, ki ga je v sobotnem intervjuju za Delo omenil obrambni minister Karl Erjavec. Walter Wolf pa nam je včeraj znova zatrdil, da »v Slovenijo prek mene ni prišel niti pfenig. Lahko me ustrelijo, če mi kaj dokažejo.«
Wolf nam vpogleda v svoje transakcijske račune, ki nam ga je obljubil pred dnevi, ni omogočil. »Obrnite se na mojega odvetnika,« nam je povedal ter poudaril, da so zadeve zdaj pač v odvetniških rokah. »Vse bo znano v kratkem. Če vam tega ni pokazala moja stranka, vam tudi jaz ne bom,« je bil kratek njegov odvetnik Andrej Kac.
Walter Wolf pri tem finske kriminaliste poziva, naj čim prej pokažejo dokaze, ki ga bremenijo razpečevanja podkupnine, »saj bom kmalu odšel proti Italiji«. Direktorja Slovenskega tednika Andreja Lasbaherja ter direktorja drugega provladnega brezplačnika Ekspresa, Roberta Terška, ne pozna, »kaj šele da bi jima dajal denar za časopise«. Pri Wolfu smo namreč preverjali informacijo, češ da je nekaj od domnevnega denarja iz podkupnin, ki ga je razposlal po Sloveniji, namenil tudi za brezplačne provladne dnevnike. »Policija ima v roki vse moje transakcije za sedem let nazaj. Upam, da jih bodo skrbno pregledali in ko bodo to storili, bodo videli, da Wolf s tem 'sranjem' nima nič.«
Elektronska in komunikacijska oprema sistema bojnega upravljanja na patriah je bila dogovorjena glede na konfiguracijo in strukturo vozil ter dinamiko vzpostavljanja vojaških zmogljivosti, pojasnjujejo na obrambnem ministrstvu, ter še da je sestavni del enotnega postopka oddaje naročila zaupne narave tudi nujna elektronska in komunikacijska oprema za bojno upravljanje. »Za takšen pristop smo se odločili zaradi slabih izkušenj pri nakupu golih oklepnih vozil 6x6, ki so bila kupljena brez vsakršne komunikacijske in druge opreme. V srednjeročnem programu tako za obdobje 2005-2010 kot tudi v sedanjem programu za obdobje 2007-2012 je elektronska in komunikacijska oprema načrtovana kot poseben programski paket. Podobna struktura je tudi v resoluciji o dolgoročnem programu opremljanja in razvoja Slovenske vojske,« so še sporočili iz Morsa. Kot so opozorili, so se tako izognili možnosti, da bi s poznejšimi odločitvami o dograditvah posegali v konstrukcijo vozil, kot pri nabavi vozil 6x6.
Več v današnjem tiskanem Delu.