Ljubljana - Direktor Patrie Jorma Wiitakorpi je na današnji novinarski konferenci po pogovoru z ministrom za obrambo Karlom Erjavcem dejal, da je preiskava v podjetju jasno pokazala, da nihče iz Patrie ni ničesar plačeval slovenskim uradnikom, ki so bili povezani s tem projektom.
Minister za obrambo Karl Erjavec je na skupni novinarski konferenci uvodoma povedal, da ga je v pogovoru z direktorjem Patrie zanimalo predvsem, ali je preiskava na Finskem povezana s poslom 8x8 v Sloveniji. Kot je dejal, izdelava oklepnikov teče po pričakovanjih, tudi sicer pa je pogodba po njegovih besedah napisana tako, da je naročnik maksimalno zavarovan.
Protikorupcijska klavzula
Erjavec je spomnil, da je sestavni del pogodbe tudi protikorupcijska klavzula. Wiitakorpiju je minister po njegovih besedah zelo jasno povedal, da bi uveljavil to klavzulo, če bi se izkazalo, da je do korupcije prišlo. To pa pomeni, da bi nekdo s polnimi pooblastili v tem projektu vplival na odločitev v zvezi z izbiro, je pojasnil.
Sicer pa iz razgovora po ministrovih besedah tudi izhaja, da "naj preiskava na Finskem ne bi bila povezana z zadevo v Sloveniji". Kot je dejal, pa je potrebno počakati na izsledke preiskave in da do sedaj noben postopek še ni pokazal, da bi prišlo da takšnih dejanj.
Spomnil je, da je bila Patria izbrana na podlagi ugodnejše ponudbe tako s stališča cene kot tudi s stališča koristi za slovensko gospodarstvo. "Zato bi bilo nenavadno, da bi Patria s koruptivnimi dejanji skušala priti do tega posla," je izpostavil.
Direktor Patrie Wiitakorpi pa je poudaril, da nihče v Patrii, ki je odgovoren za projekt, ni nikoli dajal plačil vodilnim ali zaposlenim na ministrstvu za obrambo oziroma komu od odgovornih za izvedbo projekta.
Wiitakorpi zanikal sodelovanje z Walterjem Wolfom
Wiitakorpi je zanikal, da bi Patria kadar koli sodelovala z avstrijsko-kanadskim poslovnežem slovenskega rodu Walterjem Wolfom. Z njim direktor Patrie, kot pravi sam, ni bil nikoli v stiku, nikdar ga ni srečal ali govoril z njim.
Patria vehicles ima po njegovih besedah v Sloveniji sklenjeni dve pogodbi - eno z Rotisom in drugo s podjetjem Leban & Leban. Obema so plačali le stroške, ki so bili vezani na njihovo pogodbo in ničesar drugega, je zatrdil Wiitakorpi.
Kot je dejal, so sicer sodelovali s predstavnikom Patrie na Dunaju Wolfgangom Riedlom, vendar pa so pogovore v začetku julija prekinili. Ob tem je poudaril, da vse njihove pogodbe vključujejo tudi protikorupcijsko klavzulo. Patria po njegovih besedah zavrača kakršno koli korupcijo ali druga nezakonita dejanja.
Povedal je še, da proizvodnja oklepnikov 8X8 na Finskem teče po načrtih in da bo Slovenija že kmalu imela najboljše oklepnike na svetu. V zvezi z delom finskih preiskovalnih organov pa je dodal, da jih ne more komentirati.
Brezigarjeva: Tožilstvo tesno sodeluje s finskimi tožilci
Tožilstvo tesno sodeluje s finskimi tožilci, je na današnji novinarski konferenci pojasnila generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Kot "hudo pavšalno obtožbo" pa je ocenila izjave Milana Kučana, da obstajajo tajne številke, na katere sporočaš, kaj počnejo državljani in da so anonimke postale vodilo za ukrepanje organov pregona.
Kot je povedala generalna državna tožilka, tožilci svoje delo opravljajo odgovorno. "Seveda se zgodijo tudi kakšne napake, vendar tožilci na splošno svoje delo opravljajo resno, odgovorno ter v skladu z ustavo in zakoni," je glede obtožb nekdanjega predsednika Milana Kučana dejala Brezigarjeva.
Na očitke politike, da je tožilstvo pri preiskavi nakupa oklepnikov 8X8 premalo aktivno, pa je Brezigarjeva povedala, da so v tem primeru skupaj s finskimi tožilci junija letos oblikovali komisijo, ki se ukvarja s primerom.
Šoltes: Ne morem zanikati, da bomo revizijo glede nakupa izvedli (Iz današnjega Dela)
Posel z oklepniki, vreden 278 milijonov evrov, je v Slovenijo pritegnil novinarje finske nacionalne televizije, ki so se včeraj med drugim sestali z obrambnim ministrom in nekdanjim predsednikom oklepniške komisije Milanom M. Cviklom. Ta nam je povedal, da so ga finski novinarji ponovno seznanili s tem, da je finska javnost razočarana nad (ne)sodelovanjem naših preiskovalnih organov.
"Glede na dejstva ne morem zanikati, da bomo revizijo glede nakupa osemkolesnikov na obrambnem ministrstvu izvedli v okviru izvrševanja proračuna," nam je povedal predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. To sodišče je pred časom na obrambnem ministrstvu že opravilo predrevizijo, katere namen je, tako pravi Šoltes, ugotoviti, ali obstajajo razlogi za uvedbo revizije, ki preverja tako pravilnosti kakor gospodarnosti nakupa oklepnikov.
"Bistvo predrevizije je dobiti pomembne informacije o tveganjih za nepravilnosti in nesmotrnosti. Ker je predrevizija interni dokument, njene vsebine seveda še ne moremo razkriti," je povedal predsednik računskega sodišča in pripomnil, da so parlamentarne volitve za začetek revizijskega postopka pomembne, saj, kot je dejal, se potek revizije ujema s časom po volitvah. "Volitve res ne igrajo nobene vloge. Ne glede na to, kdaj bi začeli revizijo, bodo rezultati vsekakor po njih".