Ljubljana - Komisar za širitev je po naših informacijah predlagal, da se vprašanje meje reši z ad hoc arbitražo, datum določitve meje pa postavil že na konec letošnjega leta. Člani odbora za zunanjo politiko so bili po včerajšnji seji redkobesedni. Tako je predsednik odbora Ivo Vajgl povedal le, da so na seji nekoliko razširili osnovna stališča slovenske vlade in dodali nekaj sugestij o tem, kakšen naj bo pozitivni odgovor na pobudo Ollija Rehna. Po Vajglovih besedah je bilo v razpravi sprejeto, da je najnovejši predlog Ollija Rehna v tem trenutku edini uradni predlog in zato tudi edini, ki vodi k rešitvi problema odpiranja poglavij v pogajanjih Hrvaške z EU ter k rešitvi odprtih mejnih vprašanj. Slovenija je, pravi Vajgl, motivirana z željo, da se problem reši uravnovešeno, v katerem nobena izmed sosednjih držav ne bo prikrajšana. Na seji odbora pa so poudarili, da je Slovenija zainteresirana za evropsko perspektivo držav Jugovzhodne Evrope, še posebej držav Zahodnega Balkana, kar velja tudi za Hrvaško, vendar ima reševanje odprtih vprašanj, posebej vprašanja meje, prednost.
Kaj več Vajgl o Rehnovem predlogu in o stališčih slovenske strani včeraj ni hotel povedati. Po naših informacijah je Rehn predlagal ad hoc arbitražo, ki bi temeljila na načelu mednarodnega prava, slovenska stran pa si prizadeva, da bi bilo v predlogu tudi načelo pravičnosti. Po Rehnovem predlogu naj bi bilo arbitrov pet; predsedujočega svetu arbitrov bi predlagala evropska komisija, ta bi nato predlagal dva, Slovenija in Hrvaška pa vsaka po enega arbitra (na takšno sestavo je bilo včeraj na odboru kar nekaj pripomb). Kot smo izvedeli, je Rehn tudi predlagal, naj Slovenija umakne blokado hrvaških pristopnih pogajanj, ko bosta obe strani sprejeli sporazum o arbitraži, a slovenska stran (tudi zaradi slabih izkušenj s sporazumom Drnovšek-Račan) vztraja, da bi bila blokada umaknjena, ko sporazum začne veljati. Očitno je Rehn v svojem predlogu rešitve mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško optimističen - meja naj bi bila namreč določena do konca letošnjega leta, potem pa imata državi še pol leta časa, da to implementirata v ustreznem pravnem aktu.
Menda je imel včeraj del opozicije, k delu sedanje vlade v zvezi z urejanjem odprtih vprašanj s Hrvaško kar precej pripomb. Rečeno je bilo, da slovenska stran preveč popušča, da Hrvaška na razne predloge o reševanju meje sploh ne odgovori, očitki iz EU pa da potem letijo na slovensko stran.