Z mladostnim korakom je stopila na slovenska tla

S korakom, ki ni ravno korak starejše gospe, se je spustila na slovenska tla, kjer sta jo, kot ob takšnih priložnostih narekuje protokol, pozdravila naša delegacija in vojaški kordon, postavljena vzdolž rdeče preproge.

Objavljeno
21. oktober 2008 23.52
Mimi Podkrižnik
Mimi Podkrižnik
Pa sta le prišla: britanska kraljica Elizabeta II. in vojvoda Edinburški sta včeraj točno ob 13.45 z letalom Airbus 320 britanske družbe British Airways pristala na Letališču Jožeta Pučnika. Potem ko so bili slovenski mediji v zadnjem tednu in dnevih polni fotografij in vznesenih besed o sloviti monarhinji s polnim imenom Elizabeth Alexandra Mary Windsor, jo je zdaj (resda redkim) dano videti tudi v živo.

 

V lepem sončnem popoldnevu se je 82-letna kraljica, za njo pa grški princ Philip, na vratih letala pokazala v turkiznem plašču z širokima črnima črtama, obveznim klobučkom, rokavicami in torbico prav tako temne barve.

 

S korakom, ki ni ravno korak starejše gospe, se je spustila na slovenska tla, kjer sta jo, kot ob takšnih priložnostih narekuje protokol, pozdravila naša delegacija in vojaški kordon, postavljena vzdolž rdeče preproge. Med čakajočimi je bilo videti generalnega sekretarja urada predsednika republike Stojana Tramteta, britanskega veleposlanika v Sloveniji Tima Simmonsa in slovenskega veleposlanika v Veliki Britaniji Iztoka Mirošiča, vodjo protokola Ksenijo Benedetti, vodjo kabineta predsednika republike Mojco Seliškar Toš in drugo sekretarko na britanskem veleposlaništvu Hannah Cockburn. Tam sta stala še ljubka sedemletna deklica in fantič, ki sta nemara vsaj za trenutek doživela pravljico in visoki gostji kot v kakšni lepi knjigi podarila šopek vrtnic marelične barve. Kaj več nam novinarjem, domačim in tujim, zbranim na letališki ploščadi, ni bilo dano videti, kajti kraljevi par je brž sedel v avtomobil in se v koloni vozil odpeljal proti Brdu pri Kranju. Tamkaj sta ga z vojaškimi častmi uradno sprejela gostitelj, slovenski predsednik Danilo Türk, in žena Barbara Miklič Türk. Najprej sta slovesno zazveneli himni držav, nato sta ena najslavnejših monarhinj sveta in predsednik pregledala častno stražo, sledil je pozdrav zastavi in še kraljičino rokovanje z nekaterimi pomembnimi snovalci slovenskega vsakdanjika (s predsednikoma državnega zbora in državnega sveta, zunanjim ministrom, varuhinjo človekovih pravic idr.).

 

Darežljivost obeh strani

 

Poznejši krajši pogovor med kraljevim in predsedniškim parom na gradu Brdo je bil priložnost za nekaj vljudnostnih besed o lepoti slovenske krajine in Alp, ki se, kot je videti tudi iz letala, tako čudovito dvigajo v nebo. Po svoje so o izjemnosti Slovenije spregovorila še darila - sad znanja in ustvarjalnosti, pa tudi slovensko-britanskega prijateljstva - ki jih je visoki gostji pripravila gostiteljska stran. Kraljica Elizabeta II. je od dr. Türka dobila unikatni čajni komplet iz porcelana Catbriyur (Katje Jurgec Bricman in Jureta Bricmana), medtem ko je vojvoda Edinburški dobil Veliko grbovno knjigo barona Janeza Vajkarda Valvasorja; ni naključje, kajti baron Valvasor je bil leta 1687 izvoljen za člana londonske The Royal Society.

 

Darežljiva je bila tudi kraljica: predsedniku je poklonila knjigo s fotografijami slik v Britaniji živečega nemškega umetnika Hansa Holbeina, ki je sicer shranjena v Kraljevi knjižnici na gradu Windsor. Vojvoda Edinburški pa je Barbaro Miklič Türk počastil s podpisano uokvirjeno fotografijo, na kateri sta s kraljico, ter s srebrno šatuljo za nakit z insignijami britanske krone. Kot je pričakovati ob takšnih obiskih, je predsednik njeno veličanstvo odlikoval z redom za izredne zasluge Republike Slovenije (zasluge pri razvijanju in utrjevanju prijateljskih meddržavnih odnosov ter za prispevek k utrjevanju mednarodnega miru in številna človekoljubna dejanja), monarhinja pa je našega državnika odlikovala s križem Knight Grand Cross reda The Most Honourable Order of the Bath - najvišjim priznanjem, ki ga lahko podeli tujemu državnemu predstavniku.

 

Po slovesnosti na Brdu je najslavnejša Britanka nadaljevala pot v Ljubljano in si v Grand Hotelu Union ogledala glasbeno predstavo britanske šole Džungel Jangle, medtem ko je princ Philip v istem hotelu obiskal delavnico Future City Game (Igra o mestu prihodnosti). Potem je bil na vrsti slavnostni sprejem, ki ga je na isti lokaciji priredil britanski veleposlanik v Sloveniji Tim Simmons z ženo Caroline. Nanj je bilo povabljenih 160 gostov, od predstavnikov vlade, parlamenta, občin, podjetij in nevladnih organizacij do akademikov in drugih, ki so prispevali k slovensko-britanskemu prijateljstvu. Kraljica se je z njimi, kot so ujele kamere, prijazno rokovala in na kratko tudi pokramljala, nato pa se po programu srečala še s predsednikom vlade in novim predsednikom državnega zbora.

 

Na slavnostni večerji

 

Posebni dogodek je bila tudi slavnostna večerja, ki sta jo na gradu Brdo v čast kraljici Elizabeti II. in princu Philipu priredila slovenski predsednik Danilo Türk in njegova žena. Po pričakovanjih je ponudila pravcato predstavo uglajenosti in lepih oblek (za moške je bil predpisan frak, za ženske dolga obleka ali kostim). Povabljeni gostje so odigrali svojevrstno simfonijo forme, saj je bilo še kako pomembno, kako se primerno vesti, prav dvigniti kozarec, jesti, se naličiti, nadišaviti, okrasiti z nakitom in še kaj. Izčrpne napotke so lahko povabljenci dobili v knjigi Protokol, simfonija forme, ki jo je vodja protokola Ksenija Benedetti izdala ravno pravi čas, sredi septembra.

 

Lahko noč, kraljica

 

Kraljica Elizabeta II. in princ Philip sta prvo noč (in tako bo tudi nocoj) prespala v ljubljanskem Grand Hotelu Union, v 140 kvadratnih metrov velikem predsedniškem apartmaju s prelepim pogledom na grad in Prešernov trg. V prestižnem secesijskem delu hotela s štirimi zvezdicami bo obe noči prebilo tudi celotno spremstvo, kajti britanska stran je, kot nam je povedala direktorica prodaje in trženja Renata Balažic, zakupila okrog 60 sob (vseh je 327 in vse so polne), med njimi vse tri predsedniške apartmaje in sobe različnih velikosti, ki jih člani visoke delegacije uporabljajo kot spalnice, delovne prostore, garderobe, utiliti in še kaj.


Iz sredine tiskane izdaje Dela!