Z odredbo do dokumentacije?

Premlevanje o smrti 12-letnega dečka je v zadnjih dneh dobilo ultimat. Institucija, ki presoja, ali so bili postopki zdravljenja v skladu z medicinsko doktrino, ima še mesec dni. Video!

Objavljeno
31. januar 2009 10.01
Diana Zajec/Miha Rubin
Diana Zajec/Miha Rubin
Ljubljana/Maribor - Dolgotrajno premlevanje zdravniške zbornice o smrti 12-letnega dečka iz Pragerskega je v zadnjih dneh dobilo ultimat. Institucija, ki na podlagi javnih pooblastil ministrstva za zdravje izvaja strokovni nadzor nad tragičnimi primeri in presoja, ali so bili postopki zdravljenja v skladu z medicinsko doktrino, etiko in zdravniškim poslanstvom, ima za presojo na voljo še mesec dni. Vendar vodstvo zbornice zavrača »politične, pravniške in javne pritiske«, češ da hočejo najprej dobiti mnenje neodvisnega strokovnjaka iz Avstrije in šele nato dati dokončno oceno, na katero starši čakajo že devet mesecev.

V zadevo so se od smrti 12-letnega Bora Nekrepa marca lani vpletli tudi drugi organi in institucije. O tem smo že podrobno pisali, nova pa je informacija, da se menda mariborski kriminalisti pripravljajo na ukrepanje. Na Policijski upravi Maribor včeraj niso hoteli potrditi neuradne informacije, da so oziroma da bodo kriminalisti od zdravniške zbornice s sodno odredbo zahtevali izročitev dokumentacije o primeru Nekrep. »O zadevi poteka predkazenski postopek, v katerem policija zbira obvestila in dokumentacijo ter izvaja druge ukrepe,« je bil skop policijski inšpektor Bartolo Lampret. »Drugih informacij zaradi interesa nadaljnjih postopkov ni mogoče posredovati.«

Ker je javnost ogorčena, ne le zaradi počasnega ukrepanja zdravniške zbornice, temveč tudi zaradi direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Gregorja Pivca, ki staršem umrlega otroka v vsem tem času ni odgovoril na njihovo pismo, niti jih ni sprejel na odgovor, smo zaprosili za uradno pojasnilo kršenja teh temeljev etike. »Ustaljena praksa v UKC Maribor je, da vse pritožbe, z vednostjo generalnega direktorja, rešuje strokovni direktor zavoda,« so na vprašanje Dela odgovorili iz mariborske bolnišnice.

Zapisali so, da je bil prvi dopis svojcev naslovljen na strokovnega in generalnega direktorja, drugi pa samo na prvega, zato je vsa komunikacija potekala prek strokovnega direktorja Antona Crnjaca. »V imenu vodstva UKC Maribor je strokovni direktor svojcem v nekaj dopisih izrazil globoko sočustvovanje zaradi tragičnega dogodka. Hkrati jih je sproti obveščal o vseh aktivnostih, ki jih je izvedel UKC tudi po tem, ko je zdravniško zbornico zaprosil za ekspertni strokovni nadzor zunanjih strokovnjakov,« pravijo v vodstvu UKC.

Danes o primeru Nekrep podrobneje pišemo tudi v Sobotni prilogi Dela, v ponedeljkovem Delu pa bomo komentirali aktualno dogajanje, povezano s to tragično zgodbo ter vlogama zdravniške zbornice in ministrstva za zdravje. Komentar o neuspešnem iskanju epiloga v kalvariji, ki jo preživljajo starši Bora Nekrepa, je objavljen tudi na spletni strani Studia Delo, v rubriki 90 sekund.

Iz sobotne tiskane izdaje Dela

Komentatorka Diana Zajec o primeru Nekrep