Ljubljana – Zdravstveni dom za študente (ZDŠ) na Aškerčevi cesti je v Ljubljani prvi, ki ga je zajel val napovedane privatizacije v zdravstvu. Štirje od desetih zobozdravnikov bodo predvidoma prihodnji mesec začeli delati kot zasebniki koncesionarji. »Če bodo zdravniki korektno izpolnjevali pogodbo z ZZZS, se za bolnike ne bo nič spremenilo, z vidika vodenja ustanove pa bo marsikaj drugače. Morali bomo sodelovati z zasebniki in zaposlenimi v našem zavodu – usklajevati njihove urnike in poskrbeti, da bodo obravnavani vsi nujni primeri,« pravi direktorica Terezija Oven, dr. med. To bo nova in poučna izkušnja za vse prihajajoče primere.
Zdravstveni dom za študente je edina ustanova te vrste v Sloveniji. Od 1993. leta, ko se je izločil iz Zdravstvenega doma Ljubljana, sodi neposredno pod domeno ministrstva za zdravje. Zobozdravnikom je koncesije zato podelilo ministrstvo, ki tako dokazuje, da z napovedano usmeritvijo v zasebništvo misli zelo resno. V drugih zdravstvenih domovih ne gre vedno gladko, ker so občine (tudi ljubljanska) pri podeljevanju koncesij precej zadržane.
Ministrstvo se glede podeljevanja koncesij za zobozdravnike ni dogovarjalo z vodstvom ZDŠ. Pri vlogi so zahtevali le soglasje, da jim bodo oddali prostore, v katerih delajo. »Nismo nasprotovali, ker smo menili, da je za bolnike dobro, da koncesionarji ostanejo pri nas,« pojasnjuje Terezija Oven. Kako uspešno bo sožitje zasebnikov v javni službi in zaposlenih v ZD bodo čez čas lahko povedali le bolniki sami. Prav pri študentih, ki so statusno zelo raznolika populacija, utegnejo včasih nastati problemi, opozarjajo poznavalci. Vsekakor lahko bolniki tudi v nujnih primerih pričakujejo natančnost pri formalnostih.
Zobozdravniki koncesionarji si bodo delili dve ambulanti – ambulanto 4 v ZD na Aškerčevi in ambulanto v bloku VIII študentskega naselja v Rožni dolini. Za opremljene prostore jim bo ZDŠ zaračunaval najemnino po ceniku za oddajo poslovnih prostorov v središču mesta, naprave pa jim bodo najbrž dali v odkup, napoveduje direktorica. Čeprav bo najemnina za ZD nov vir dohodka, ne bo odtehtal izgube programa in sredstev, ki jih zanj prispeva ZZZS. Zdravstveni dom bo imel poslej osem zaposlenih manj od dosedanjih 60, ker bodo zobozdravniki »prevzeli« tudi svoje asistentke. Drugi zaposleni zdravniki – šest zobozdravnikov, osem splošnih zdravnikov, psihiater in ginekologinji – niso šli med zasebnike. Ali tudi med njimi obstaja interes za zasebništvo, nismo mogli izvedeti.
Štirje bodoči koncesionarji na podpis pogodbe z ZZZS še čakajo. Svojega uradnega predstavnika še niso določili, zato izjave, kako si v prihodnje predstavljajo svoje delo, kakšne bodo morebitne organizacijske spremembe in kaj si obetajo od zasebništva, nismo mogli dobiti. Eden izmed njih nam je povedal le, da bodo pogodbo z zavarovalnico podpisali predvidoma ta teden. Za bolnike se ne bo nič spremenilo, vse potrebne informacije bodo kmalu objavljene na spletni strani ZŠD, je bilo vse, kar smo lahko izvedeli z njihove strani.