Za pogajalsko mizo v soboto vse štiri stranke

Usklajevanja vsebinskega dela koalicijske pogodbe s stranko DeSUS so končana, je povedal vodja pogajalske skupine SD Pavlica. Pogajalci pa menijo, da nadministri v novi vladi niso potrebni.

Objavljeno
20. oktober 2008 22.30
Miran Potrč in Borut Pahor na ustanovni seji DZ
Ma.B./Do.P./STA
Ma.B./Do.P./STA
Ljubljana - Usklajevanja vsebinskega dela koalicijske pogodbe s stranko DeSUS so končana, je danes povedal vodja pogajalske skupine SD Miloš Pavlica. Pogajalec DeSUS Vili Rezman je ob tem povedal, da je največ časa vzelo usklajevanje glede področja dela, družine in socialnih zadev pa tudi zdravstva.

Ker je tako prvi krog pogajanj končan, bo SD jutri čistopis koalicijske pogodbe poslala Zaresu, DeSUS in LDS. V soboto pa bodo pogajalci spet sedli za pogajalsko mizo, vendar bodo tokrat prvič skupaj predstavniki vseh štirih strank.

Pavlica: Nadministrov ne bo

Kadrovska sestava je po njegovih besedah v pristojnosti mandatarja. Ko bo ta določil strukturo vlade, bodo dokončno oblikovali tudi del, ki govori o delovanju vlade in o koalicije znotraj parlamenta. Pavlica pravi, da "nadministrov" ne bo.

 

Po Rezmanovo v njihovi poslanski skupini ni bilo "velikega navdušenja za vzpostavitev enega ali dveh nadministrstev". Meni, da bodo vsi koalicijski pogajalci uskladili stališče, da je ta funkcija nepotrebna. Kot je prepričan, je usklajevanje resorjev mogoče urediti na drugačen način, na primer z ministrstvom, ki bo urejalo razvoj oziroma z ustrezno koordinacijo ministrov v okviru vlade.


Rezman: Poudarek pogajanja na zagotovitvi vzdržnosti javnih financ


Rezman pravi, da stranki čaka še usklajevanje v zvezi z upravljanjem koalicijske pogodbe. V tem delu bo določeno, kako "korektno ravnati v zvezi s predlogi opozicije, kadar bo predlagala dobre zakonske predloge ali amandmaje", je pojasnil.

 

Kot je poudaril, je bilo v ospredju pogajanj razmišljanje o tem, da je treba zagotoviti vzdržnost javnih financ. "Zato smo se pri nekaterih stvareh dogovorili samo na načelni ravni in bomo z izračuni, ki jih bodo opravili strokovnjaki, preverili, ali so bile naše načelne odločitve pravilne," je pojasnil pogajalec DeSUS.

 

Na vprašanje, ali držijo navedbe, da naj bi Rezman kandidiral za ministra za Slovenca po svetu, je ta dejal, da so bile različne ponudbe, da pa je vse zavrnil. Kot je pojasnil, je bil izvoljen kot poslanec in namerava poslansko funkcijo opravljati do konca. "Ker sem hkrati župan svoje občine, veste, da sta ministrska in županska funkcija nezdružljivi," je dejal. Tudi sicer pa ga po njegovih besedah ne mika, da bi postal minister.

 

Usklajenost koalicijske pogodbe z Zares in LDS je po mnenju Rezmana odvisna od "aktualne presoje pogajalcev s strani SD", saj so se s tema dvema strankama že sestali.


Erjavec: Čutimo, da smo enakopraven partner


Predsednik DeSUS Karl Erjavec je ob robu sestanka pogajalskih skupin SD in DeSUS v izjavi za medije dejal, da pogajanja potekajo v konstruktivnem vzdušju. "Čutimo, da smo enakopraven partner," je dejal in dodal, da kaže, "da bomo našli soglasje tudi glede nekaterih težjih vprašanj, tako da sem zadovoljen s potekom pogajanj".

 

Erjavec je pojasnil, da so se pogovarjali o vseh tistih področjih, ki zanimajo DeSUS, torej o pokojninah, sociali, zdravstvu, medtem ko se o kadrovskih zadevah danes niso pogovarjali. Ob tem je dodal, da pogajanja še tečejo. "Mislim, da bi lahko kar hitro zaključili vsebinska pogajanja, če ne bo prišlo do drugih zapletov," je povedal.

 

Erjavec: Prezgodaj za rešitve glede najnižjih pokojnin


Glede pokojnin je Erjavec dejal, da želijo takšno rešitev, da bi se tistim, ki prejemajo najnižje pokojnine, materialni položaj izboljšal. Tako, da se išče rešitev v smeri, da bi se tistim, ki prejemajo najnižje pokojnine in ki dosegajo prag revščine, pokojnine hitreje usklajevale kot drugim, je pojasnil in dodal, da je o konkretnih rešitvah še prezgodaj govoriti.

Kot je zatrdil predsednik DeSUS, je vesel, da iščejo skupne rešitve in da bodo programske točke stranke tudi zapisane. Obenem je dodal, da pogajanja še vedno tečejo in "da še vedno ostaja kaj odprtega, vendar bo tisto ostalo za predsednike strank". Po Erjavčevih besedah bodo predsedniki koalicijskih strank zagotovo usklajevali še kakšne podrobnosti.

 

Na vprašanje, ali že obstaja soglasje za predlog DeSUS, da se sredstva, prenesena s Kapitalske družbe (Kad) na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz), porabijo le za usklajevanje pokojnin, je Erjavec odgovoril, da ne bo govoril o konkretnih rešitvah.

 

Predsednik DeSUS meni, da bi se pogajalci lahko dokončno uskladili glede koalicijske pogodbe do srede zvečer, "bi pa določene stvari še ostale odprte". Pojasnil je tudi, da so danes razpravljali tudi o obrambnem področju "in tudi v tem poglavju so zadeve usklajene".

 

Glede imen ministrskih kandidatov DeSUS je Erjavec povedal, da imen zaenkrat še niso poslali, a dodal, da nabor imen imajo. Po njegovih besedah je izvršni odbor DeSUS tisti, ki določi kandidate stranke za ministre, svet stranke pa odloča odloča o tem, ali bo DeSUS vstopil v koalicijo ali ne.