Maribor – »Zakonskih možnosti, da bi Mestna občina Maribor brezplačno dobila premožneje, ne vidim, razen če občina sklene nekakšno pogodbo te vrste z DUTB,« o možnostih prenosa premoženja Športnega centra Maribor v stečaju na občino pravi stečajni upravitelj Drago Dubrovski.
Po dveh letih neuspešnih pogajanj in mediacij – začetni znesek 17 milijonov evrov, kolikor znaša knjigovodska vrednost premoženja, so načeloma zmanjšali na sedem milijonov, vendar je na koncu občina tudi od tega dogovora odstopila – se postopek javnih dražb nadaljuje. Dubrovski je dejal, da čaka samo še na sklep sodišča, prihodnja dražba, na kateri bo tretjič poskušal prodati žičniške naprave in nekaj drugega premoženja na Areškem in Mariborskem Pohorju, pa bo predvidoma v začetku oktobra.
Ker se država in občina Ruše nista strinjali, da žičniške naprave prevzame mariborska občina, je sodišče odločilo, da sedežnica Pisker in žičniške naprave na Areškem Pohorju postanejo del stečajne mase. Doslej je sicer Dubrovskemu na petih javnih dražbah uspelo prodati premoženje v skupni vrednosti 1,5 milijona evrov, vendar je šlo predvsem za premičnine.
Na Marpromu, ki je od lanskega septembra dolgoročni 15-letni koncesionar za upravljanje žičnic na Pohorju, še ne vedo, ali se bodo dražbe udeležili ali ne, po neuradnih podatkih pa se jim zdi izklicna cena še vedno previsoka. Ta bo za areške smučarske naprave predvidoma znašala 6,8 milijona evrov in bo potekala po postopku zviševanja cene, medtem ko stečajni upravitelj o dražbi z zniževanjem cene ali o zbiranju zavezujočih ali nezavezujočih ponudb za zdaj še ne razmišlja. »Doslej sem prodal že veliko nepremičnin in premičnin iz stečajne mase Športnega centra Maribor in ne dvomim, da se bo prej ali slej za spodobno ceno našel tudi kupec za preostalo premoženje,« je prepričan.
Po njegovem mnenju se lahko tisti, ki čakajo na zniževanje izklicne cene, opečejo, saj je interesentov kar nekaj, med njimi tudi iz tujine. Navsezadnje bo zimska oprema kmalu prvič na prodaj prek dunajskega sistema Bidnet.
Marprom investira
Na mariborski občini še vedno vztrajajo pri brezplačnem prenosu premoženja, vendar ni znano, ali so se z DUTB o tem sploh že začeli konkretno pogajati. Po drugi strani pa Marprom, ki je lansko poslovno leto zaključil s simboličnim dobičkom deset tisoč evrov, sam nima sredstev za nakup žičniških naprav, navsezadnje je bil prav zimski turizem tisti, ki jim je lani prinesel največ izgube – dobrih šeststo tisočakov.
V letošnji sezoni so bili sicer precej bolj zadovoljni, imeli so okoli 120 smučarskih dni, prodali pa so za četrtino več dnevnih in večdnevnih smučarskih vozovnic kot leto pred tem. Soliden je bil tudi obisk tujih gostov, teh je bilo okoli štirideset odstotkov, med njimi največ Hrvatov, Srbov, Rusov in Ukrajincev.
Zagotovo letos ne bo treba iskati prostovoljcev, ki bi septembra urejali smučarske proge; na Marpromu so se tega že lotili, poleg tega pa poteka tudi njihova največja letošnja investicija – zamenjava žičniške naprave Bellevue. Naložba je vredna nekaj manj kot dvesto tisoč evrov, otroško vlečnico pa bodo nadomestili z dvema vlečnima oziroma transportnima trakovoma, ki bosta primerna za otroke in začetnike, a tudi za sankače in pležuharje, v uporabi bosta lahko tudi v poletnem času. Večja bo tudi njuna zmogljivost – vlečnica Bellevue je prepeljala do največ 550 smučarjev na uro, trakova jih bosta v istem času do 800.
Hotel Areh propada
Marprom je letos tudi koncesionar pohorskega Bike Parka, saj drugih interesentov za najem ni bilo. Po zapletih so park konec aprila znova odprli ter uredili dodatno novo progo Flow line in so z obiskom zadovoljni.
V letošnji zimski sezoni zagotovo še ne bo odprt hotel Areh, ki propada že desetletje. Na nedavni dražbi se za izklicno ceno 346.300 evrov ni ogrel nihče, nihče tudi ni vplačal varščine. Če so drugi hoteli na Pohorju kljub stečaju Športnega centra Pohorje še odprti, saj jih ima večino v najemu podjetje Terme Maribor, pa je hotel Areh v tako slabem stanju, da ga ni mogoče oddati oziroma bi moral potencialni najemnik vanj najprej vložiti velika začetna sredstva. Stečajna upraviteljica Olga Tanko novo dražbo načrtuje jeseni, nova izklicna cena pa še ni določena.