Tallinn - Predsednik vlade Janez Janša, ki danes v Estoniji zaključuje tridnevni obisk v baltskih državah, se je dopoldne v Tallinnu srečal z estonskim premierom Andrusom Ansipom. Predsednika vlad sta se pogovarjala predvsem o možnostih povečanja gospodarskega in političnega sodelovanja med državama, ob koncu srečanja pa sta podpisala še sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.
Premiera sta se pogovarjala tudi o skupnih evropskih temah, pri čemer sta največjo pozornost posvetila prevzemanju evra. Ugotovila sta, da se obe državi srečujeta s podobnimi težavami, največje za obe predstavlja inflacija, pogojena predvsem z visokimi cenami nafte.
Estonski premier ostaja optimističen
Kljub temu estonski premier meni, da Estonija ne bo imela težav. "Prepričani smo, da bomo dosegli vse kriterije in da bomo prevzeli evro januarja 2007," je na novinarski konferenci po srečanju dejal Ansip. Enako je zagotovil tudi slovenski premier Janša, ki je pojasnil, da dosega Slovenija tri od petih kriterijev; stabilnost tečaja bo zagotovljena prihodnje leto, tako da se tudi Slovenija ukvarja predvsem s težavami inflacije.
Podpirata Hrvaški vstop v EU
Premiera sta se pogovarjala tudi o širitvi Evropske unije, predvsem Hrvaški in ugotovila, da delita mnenje. "Tudi o hrvaški priključitvi delimo mnenje. Hrvaška sodeluje s haaškim sodiščem in menimo, da bi Evropska unija morala začeti pogajanja," je dejal Ansip.
Slovenija podpira tudi vstop SČG v EU
Estonske novinarje je ob tem zanimalo stališče slovenskega premiera in Slovenije v primeru, da bi za članstvo v uniji zaprosila tudi Srbija in Črna gora. Janša je pojasnil, da se SČG reformira, vzpostavlja trdno delujočo demokracijo in izrazil prepričanje, da je tudi zanje "evropska pot edina pravilna pot", kar podpira tudi Slovenija.
Janša je poudaril, da sta Slovenija in Estonija v zadnjih 15 letih ubrali podobne korake, zdaj pa delita podobna stališča. V Sloveniji smo priča drugemu valu reform, te pa ima Estonija večinoma že za sabo. Estonija je na področju tujih neposrednih investicij zelo odprta država. Privatizirali so več kot 90 odstotkov gospodarstva, gospodarstvo pa podpirajo tudi s prijaznejšo davčno zakonodajo. Uvedli so enotno davčno stopnjo, kar je predmet pogovorov tudi v Sloveniji. "Uspeh Estonije temelji na tujih neposrednih investicijah, davčni sistem deluje, je preprost, transparenten in lahko razumljiv vsem," je dejal Janša.
Govorili predvsem o gospodarskih temah
Premiera na obisku spremlja minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, ki se je na delovnem zajtrku srečal z estonskim ministrom za gospodarstvo Edgarjem Savisaarjem. S kolegom sta se zavzela za povečanje gospodarskega sodelovanja med državama in blagovne menjave. "Ocenili smo, da imamo še veliko možnosti za rast, predvsem kot člani skupnega evropskega trga," je po srečanju povedal Vizjak. Možnosti za sodelovanje med slovenskimi in estonskimi podjetji se kažejo predvsem na področju informacijske tehnologije, kovinsko predelovalne industrije, elektroindustrije in na področju turizma, je pojasnil Vizjak.
Menjava skromna zaradi velikih razdalj
Gospodarska menjava med državama je zelo skromna, predvsem zaradi razdalje med državama, sicer pa so imele države drugačne težave - v zvezi z Evropsko unijo in druge domače težave, je pojasnil Vizjak. "Mislim, da je sedaj pravi čas za širjenje in razvoj gospodarskih odnosov med državama. Prav to je namen tega srečanja in prepričan sem, da je dosežen," je dejal Vizjak.
Menjava med državama je lani dosegla 9,8 milijarde evrov, pri čemer Slovenija beleži presežek. Slovenski izvoz v Estonijo je dosegel 7,9 milijona evrov, uvoz estonskega blaga v Slovenijo pa 1,9 milijona evrov.
O investiciji, privatizaciji in davčnem sistemu
Ministra sta spregovorila tudi o položaju tujih neposrednih investicij v državah, pri čemer sta ti ubrali popolnoma različno pot. Estonija je zelo odprta država za tuje neposredne investicije. Več kot 90 odstotkov estonskega gospodarstva je privatiziranega, pri čemer igrajo pomembno vlogo predvsem investitorji tujih, sicer bližnjih skandinavskih držav. Še posebej velika je prisotnost tujih investicij v finančnem in bančnem sektorju, ki je v več kot 95-odstotni tuji lasti.
Kot je pojasnil Vizjak, je Slovenija na področju tujih neposrednih investicij ubrala drugačno pot kot baltske države. "Te so privatizirale predvsem tisto, kar je najlažje privatizirati, to je finančni sektor, imajo pa velike težave s pridobivanjem tujih neposrednih investicij v visokotehnološke gospodarske panoge," je dejal.
Ministra sta spregovorila tudi o davčnem sistemu držav. Estonija ima enotno davčno stopnjo, kar je zanimivo tudi za Slovenijo. V zadnjem času so se začeli pojavljati pomisleki in minister za gospodarstvo dopušča tudi možnost za prehod nazaj na progresivno obdavčevanje. Minister Vizjak je pojasnil, da so se takšna ugibanja res pojavila, vendar po njegovem mnenju verjetno predvsem v luči prihajajočih lokalnih volitev.