Ljubljana - Stanovalci Fondovih hiš ob bežigrajskem stadionu so se z odprtim pismom odzvali na dopolnitev kulturnovarstvenih pogojev, ki jo je Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) na vlogo investitorja, družbe Bežigrajski športni park (BŠP), izdal na začetku oktobra. Člani koordinacijskega odbora stanovalcev Fondovih hiš menijo, da je dopolnilna odločba nezakonita in da ZVKDS z njo ministrstvu za kulturo poskuša onemogočiti izvajanje nadzorstvene funkcije.
»Z izdajo nove, dopolnilne odločbe, 7. oktobra 2008, o kateri je iz sodb vrhovnega sodišča v pravno primerljivih zadevah mogoče sklepati, da je nezakonita, ZVKDS poskuša ministrstvu za kulturo onemogočiti prihodnje razveljavitve soglasij za projekte, ki bi predstavljali podobne skrunitve Plečnikove dediščine,« so zapisali v pismu. Menijo, da je ZVKDS kot nosilec javnega pooblastila začel nastopati v vlogi nekakšne strokovno-pravne službe investitorja, njegove naloge varovanja kulturne dediščine s svojim opozarjanjem na nepravilnosti opravljajo navadni državljani, ministrstvo za kulturo pa svojo nadzorno funkcijo izvaja s precejšnjim nelagodjem in ob vztrajnem molku strokovnega sveta zavoda.
»Zavod se je očitno odločil za politiko uklanjanja gospodarskim interesom,« so zapisali stanovalci Fondovih hiš. Hkrati pozivajo vse, predvsem pa kulturno politiko in strokovno javnost, k poglobljeni razpravi o usodi celotne Plečnikove stavbne dediščine ter k določitvi smernic za njeno ohranitev in oživitev, obnovo in prenovo za to, da bi dosegli čim širše družbeno soglasje in zmanjšali možnost nadaljnjih zapletov.
Stanovalci na začetku pisma poudarjajo, da prenovo stadiona nestrpno pričakujejo in ji ne nasprotujejo, saj da bi radi čim prej zaživeli v urejenem okolju. Nasprotujejo pa projektu, ki je v nasprotju z določenimi kulturnovarstvenimi pogoji. V idejnem projektu investitorja je »Plečnikov stadion, kot je ugotovilo tudi ministrstvo za kulturo, skrčen na raven arheološkega eksponata«. »Kljub temu še vedno iskreno upamo, da bo investitor pripravil projekt po veljavnih projektnih pogojih in da bo centralni stadion za Bežigradom edinstven v Evropi ter zgleden primer prenove kulturnega spomenika v okviru javno-zasebnega partnerstva,« so še zapisali.
Kot smo poročali, je ZVKDS maja letos izdal kulturnovarstveno soglasje za idejno zasnovo obnove Plečnikovega stadiona. Koordinacijski odbor stanovalcev Fondovih blokov je na precejšnja neskladja z izdanimi kulturnovarstvenimi pogoji in dejstvo, da soglasje ne upošteva vpliva novogradnje na Fondove hiše, ki so prav tako kot stadion objekt kulturne dediščine, avgusta opozoril inšpektorat za kulturo in medije. Ministrstvo za kulturo je ugotovitvam odbora septembra pritrdilo in razveljavilo izdano soglasje zavoda.
Ne glede na odločbo ministrstva mora investitor za končni projekt oziroma pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja pridobiti novo kulturnovarstveno soglasje zavoda. Zadnji je na začetku oktobra dopolnil kulturnovarstve pogoje z ugotovitvami posebne komisije za usklajevanje arhitekturnih, urbanističnih in umetnostno-zgodovinskih dejavnikov pri Mestni občini Ljubljana. To so: na lokaciji vrtičkov je treba ohraniti parkovno površino, dopustna je gradnja nove stavbe za arkadnim poslopjem ali poslopja v severozahodnem delu stadiona, ki z gabariti ne bo negativno vplivala na kakovost sosednjih stavb, dopustna pa je tudi možnost rekonstrukcije zaščitnega zida in obeh paviljonov, kar bo omogočalo gradnjo podzemnih struktur.
Iz četrtkovega tiskanega Dela