Celje – Vodstvo Mestne občine Celje je že lani nakazalo, da bodo novi dodatni prostori Zdravstvenega doma (ZD) Celje najverjetneje v stavbi nasproti ZD, od koder se je zaradi neprimernosti prostorov že pred leti izselil Center za socialno delo. Lastnike petih stanovanj so že pozvali, da jih morajo do konca leta prodati, sicer jih lahko čaka razlastitev.
V stavbi živi nekaj starejših, tudi že upokojencev, ki so v hiši že desetletja in si niso predstavljali, da bodo morali na jesen življenja iskati novo prebivališče. »Težko je. Česa takega ne pričakuješ po toliko letih bivanja v lastnem stanovanju,« je skoraj v solzah razlagala stanovalka. Za prav vse bo težko tudi zato, ker njihova stanovanja po ocenah cenitelja, ki ga je naročila občina, niso prav veliko vredna.
Stavba je bila po podatkih Gursa zgrajena leta 1862. Cena stanovanj je nizka, čeprav je stavba v središču mesta in s parkirnimi prostori oziroma garažami. Najdražje stanovanje v njej je po cenitvi Gursa vredno dobrih 50 tisočakov. Občina je ponudila malenkost več, vendar še vedno tako malo, da bodo stanovalci drugo stanovanje težko našli. Občina bo sicer pri prodaji plačala vse dodatne stroške in tudi samo selitev. Vsaj en lastnik stanovanje sicer želi prodati, večina pa nad tem ni navdušena. Tudi zaradi ponujene cene, ki nekaterim ne zagotavlja niti nakupa garsonjere.
V stavbi so tudi prostori Društva cerebralne paralize Sonček, nadomestne prostore naj bi jim poiskala občina, sami pa se bodo znašli v Dnevnem centru Šent Celeia Celje. Vodja centra Mateja Alegro je povedala, da bodo že septembra odšli z Gregorčičeve 6: »Tu smo od leta 2007. Za nas tukaj nikoli ni bilo posluha, v tem času so prišli popravit eno okno.« Občina ima zdaj s stavbo večje načrte kot zgolj menjavo oken.
Zdravstveni dom vse vedel
Občina je ureditev prostorov za ZD zagovarjala, ker je stavba bolj ali manj prazna, ZD pa prostore nujno potrebuje. Če stavbe ne bi obnovili, bi verjetno prej ali slej propadla, tako pa bo dobila nov namen. Tako je občina odkup stanovanj predvidela v letošnjem proračunu, stanovalci jih morajo prodati do konca leta. Kdaj se bodo izselili, še ni jasno, saj je vse odvisno od začetka prenove stavbe. S tem se bo kasneje ukvarjal ZD Celje. V občini odgovarjajo, da se želijo z lastniki dogovoriti: »Razlastitev je samo skrajna možnost uresničevanja javnega interesa, če nam ne bo uspelo skleniti sporazumnega dogovora. A glede na dosedanje razgovore menimo, da to ne bo treba.« Po naših pogovorih s stanovalci sodeč, pa so se ti bolj vdali v usodo. Stanovanja iščejo, nekaj so si jih že ogledali, pri iskanju novih bivališč bo pomagala tudi občinska družba Nepremičnine Celje.
Iz uprave ZD Celje so sporočili, da so o nameri občine o obnovi stavbe in obvestilih stanovalcem, naj prodajo stanovanja, seznanjeni iz medijev. Stanovalka pa je dejala: »Direktorica ZD Celje Alenka Obrul je julija lani sedela pri meni v stanovanju pa z občine so bili tudi zraven in so mi povedali, da bom morala ven.« To je bilo le nekaj mesecev po tem, ko je mestni svet prvič odločil, da zdravstvenemu domu vzame del presežka (1,2 milijona evrov), in je Obrulova v imenu zavoda poudarjala, da je strokovni svet proti selitvi na Gregorčičevo 6. Zaradi odvzetega presežka, s katerim so nameravali zgraditi prizidek, je napovedovala celo ustavno presojo. Danes pa so načrti za obnovo sporne stavbe že pripravljeni. Tja naj bi se selili fizioterapija, razvojna terapija, Center za krepitev zdravja, uprava, skupne službe in predavalnice. Prenova se bo začela, ko bo ZD Celje stavbo dobil od občine.
Ostajajo do začetka prenove
Tudi strokovni svet je očitno popustil, saj se je s selitvijo nekaterih oddelkov strinjal. So pa imeli vseeno dodatne zahteve, je dejal strokovni vodja ZD Celje Milan Rajtmajer: »Obvezno morajo preveriti ustreznost objekta. To se bo zgodilo že pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, zahtevamo tudi, da se omogoči neposredna komunikacija z ZD Celje. To bi bilo mogoče z nadhodom, s katerim pa se zavod za varstvo kulturne dediščine ni strinjal. Zoper to smo se pritožili.«
Za zdaj stanovalci torej lahko ostanejo »doma«, tudi če bodo stanovanja prodali. Vse do začetka obnove bo lahko v stavbi še naprej deloval podjetniški inkubator, ki ga je lani ustanovila in mu prav v tej stavbi zagotovila prostore občina. Ureditev 250 kvadratnih metrov prostorov brez opreme je znašala 45.000 evrov. Kljub tej naložbi se bodo morali tudi oni ob obnovi preseliti. Letos je občina na dražbi družbe Family Shop v stečaju kupila tri nadstropja nekdanje blagovnice T za 550.000 evrov. Prav v njej naj bi svoje mesto našel podjetniški inkubator.













