Zadnji dan za predloge za osnutek družinskega zakonika

MInistrstvo za delo le še danes sprejema predloge na osnutek družinskega zakonika. Nasprotniki dokumenta od vlade pričakujejo, da bo umaknila predlog, ki istospolne skupnosti izenačuje z drugimi družinskimi skupnostmi.

Objavljeno
31. oktober 2009 11.30
Š. Ro./STA
Š. Ro./STA
Ljubljana - Ministrstvo za delo le še danes sprejema predloge na osnutek družinskega zakonika, ki je v času javne razprave močno razdelil javnost. Nasprotniki dokumenta od vlade pričakujejo, da bo umaknila predlog, ki istospolne skupnosti izenačuje z drugimi družinskimi skupnostmi, sicer napovedujejo referendum. O tem bo odločalo ustavno sodišče, pravi vlada.

 

Predlog novega družinskega zakonika, ki med drugim predvideva izenačitev istospolnih zakonskih skupnosti z drugimi družinskimi skupnostmi ter gejevskim in lezbičnim parom daje možnost posvojitve otrok, je razdelil tako strokovno kot politično javnost. Tudi po koncu javne razprave namreč zagovorniki in nasprotniki predloga še odločneje vztrajajo vsak na svojem bregu.

 

Predlog je tudi v civilni družbi sprožil številne odzive, po zadnjih javnomnenjskih raziskavah pa mu nasprotuje več kot dve tretjini državljanov. Možnost, da bi otroke lahko posvojili tudi istospolni, podpira le 22,7 odstotka vprašanih.

 

Nasprotniki dokumenta pričakujejo, da bo predlagatelj upošteval pripombe in predloge, ki so jih poslali v času javne razprave. Z napovedjo referenduma vztrajajo pri umiku vladnih predlogov, ki širijo koncept družine, saj to po njihovem prepričanju razvrednoti družino, ki jo tvorijo oče, mati in otrok.

 

Vlada medtem vztraja, da zakonik v ospredje postavlja otroka in ščiti otrokove pravice, tudi pravice otrok v istospolnih skupnostih. Kot je že napovedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, bo zato o pobudi za referendum, če bo ta vložena, prav gotovo odločalo ustavno sodišče.

 

Tako glede zakonika vsak na svojem bregu odločno vztrajajo tudi v političnem prostoru. Medtem, ko koalicija dokument pozdravlja, so v opoziciji kritični, v nekaterih strankah pa napovedujejo tudi možnost referenduma.