Zadnji let lear jeta

Danes bo z Brnika na svoj domnevno zadnji let pod okriljem slovenske vlade odletelo letalo lear jet 35A. Nabavili so ga leta 1986 kot eno najbolje opremljenih in najsposobnejših poslovnih letal.

Objavljeno
23. december 2004 09.00
Za novo vladno letalo so na Brniku postavili poseben hangar
Ljubljana – Dopoldan bo z Brnika na svoj domnevno zadnji let pod okriljem slovenske vlade odletelo letalo lear jet 35A, ki ga je republika Slovenija kupila leta 1986 kot eno najbolje opremljenih in najsposobnejših poslovnih letal. Lear jeti so bili takrat prva reaktivna poslovna letala, po osemnajstih letih pa je so lear jeati tega tipa pristali v spodnji kategoriji poslovnih letal. Slovensko letalo bo del vrednosti izgubilo s 1. januarjem 2005, ko bo dokončno prizemljeno zaradi tega, ker nima vgrajene naprave proti trkom v zraku. Letalo bo odletelo v tehnično bazo za letala vrste lear jet pri Nürenbergu, kjer bi ga lahko usposobili za nadaljnjo letenje, vendar odločitev o tem še ni bila sprejeta.

Prejšnja vlada je sicer sklenila, da bo lear jeata posodobila in usposobila za nadaljnje letenje, vendar je potem namenski milijon dolarjev prerazporedila v druge vladne službe. Ali bo nova vlada to letalo obnovila, še ni odločala. Dejstvo je, da mora letalo odleteti danes, ker se približuje prvi januar, ko v zrak ne bo več smelo, tako pa je slovenska vlada tudi (vsaj za zdaj) ostala povsem brez svoje flote.

Predsednik vlade Janez Janša je že v torek napovedal, da bo celotna vlada in tudi on sam uporabljal redne letalske linije, za nujne lete pa bo vlada letala najemala.

Več v četrkovi tiskani izdaji Dela.