Ljubljana - Poslanci so se ob 10. uri sestali na nadaljevanju izredne seje, posvečene preoblikovanju zdravstvene zavarovalnice Vzajemna. Državni zbor je po razpravi z 49 glasovi za in devetimi proti sklenil, da pobudo SNS za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju posreduje v presojo ustavnemu sodišču. Ustavnemu sodišču bo DZ še predlagal, naj zadrži izvajanje predpisov, ki določajo možnost preoblikovanja zdravstvene zavarovalnice Vzajemna v delniško družbo.
Bručan: O Vzajemni bi morali odločati vsi zavarovanci
Minister za zdravje Andrej Bručan je pred koncem razprave poudaril, da bi morali imeti vsi zavarovanci možnost odločanja o preoblikovanju Vzajemne. Zavarovancem je treba dati možnost, da se družba spremeni v delniško družbo, o tem ni dvomov, je menil minister, vendar ne pod pogoji, pod katerimi skuša preoblikovanje izpeljati trenutno vodstvo Vzajemne. Po Bručanovem mnenju je sicer možnost, da bi Vzajemna tržila tudi druge produkte, sprejemljiva. Vendar pa bi morala za soglasje najprej zaprositi Agencijo za zavarovalni nadzor.
Odbor za zdravstvo proti neustavnim posledicam
Sklep, o katerem je odločal DZ, je na ponedeljkovi seji pripravil odbor za zdravstvo, in sicer, da ustavno sodišče odloči, ali je vsebina zahteve, vsebovane v pobudi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona, v nasprotju z ustavo in bi zato na njeni podlagi zaradi odložitve sprejetja in uveljavitve novele nastale protiustavne posledice. Poleg tega so sklep dopolnili s predlogom, da ustavno sodišče zadrži izvajanje predpisov, ki določajo možnost preoblikovanja družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo, do zakonske ureditve morebitnega preoblikovanja Vzajemne v delniško družbo.
Bi volivce peljali žejne čez vodo?
Po mnenju zakonodajnopravne službe je namreč pobuda neustavna, ker njen namen očitno ni, da bi volivci zares odločali o vsebini sporne novele, temveč zgolj ta, da se prepreči pravočasni sprejem te novele in tako omogoči Vzajemni, da se 1. februarja preoblikuje po svojih načrtih. Marca ali aprila tako volivci v bistvu ne bi imeli o čem odločati, ker bi bila zavarovalnica že privatizirana. Predsednik državnega zbora je namreč prejšnji petek nacionalni stranki prvo pobudo za referendum (za)vrnil z obrazložitvijo, da predlagano referendumsko vprašanje ni skladno novelo zakona o zdravstvenem zavarovanju.
Poslanske skupine so se na popoldanskem sestanku pri predsedniku DZ sicer še dogovorile, da bi državni zbor zaprosil za obvezno razlago 62. člena zakona o zavarovalništvu, ki se nanaša na preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo. Kot je pojasnil predsednik parlamenta France Cukjati, so se namreč s pravniki strinjali, da gre ta člen razumeti tako, da bi morala Vzajemna pred preoblikovanjem pridobiti soglasje agencije, zato želijo pridobiti ustrezno razlago o tem.
Vzajemna: DZ bi z avtentično razlago posegel v pravno varnost
Državni zbor se skuša izogniti rednemu zakonodajnemu procesu in posega v pravno varnost Vzajemne, ki jo zagotavlja drugi člen ustave, pa menijo v Vzajemni v zvezi z namero DZ, ki bo v sredo na izrednem zasedanju razpravljal o avtentični razlagi dela zakona o zavarovalništvu. Sklic seje je zahtevalo 27 poslancev, ki predlagajo avtentično razlago, po kateri bi morala Vzajemna dobiti dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor (AZN) za preoblikovanje v delniško družbo pred in ne po odločanju na skupščini.
"Kršitev pravne varnosti se kaže predvsem v tem, da se že začeti postopek in vsa dosedanja razumevanja določb zakona o zavarovalništvu, ki sicer na več mestih zahteva dovoljenja AZN, spreminjajo tako, da naj bi bilo v prihodnje potrebno za dovoljenja AZN vprašati vnaprej - in to kljub dejstvu, da zavarovalnice odločitev, za katere so potrebna dovoljenja, še niso sprejele," je zapisano v sporočilu Vzajemne, ki navaja mnenje pravne službe zavarovalnice.
V Vzajemni tudi menijo, da želi DZ vsebino zakona popravljati z mnenjem parlamentarne zakonodajno-pravne službe, ki bo potrjeno z glasovanjem v parlamentu, "čeprav se takšne spremembe običajno uvajajo s spremembami in dopolnitvami zakona". Po mnenju pravne službe Vzajemne ni dopustno, da bi z avtentično razlago širili pomen posameznih določb zakona in "s tem pravzaprav dopolnjevali zakon".
Državni zbor bo sicer odločal o avtentični razlagi 62. člena zakona o zavarovalništvu, ki v četrtem odstavku določa, da je za preoblikovanje družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo potrebno dovoljenje AZN, ki lahko zavrne zahtevo za izdajo dovoljenja, če bi preoblikovanje lahko ogrozilo interese članov. O tem, kdaj mora zavarovalnica pridobiti dovoljenje AZN, 62. člen ne govori.
Predlagatelji izrednega zasedanja DZ - 27 poslancev iz vseh poslanskih skupin, razen SNS, menijo, da je treba nujno sprejeti avtentično razlago zakona, tako da ne bo več obstajala dilema, kdaj v postopku mora AZN dati dovoljenje za preoblikovanje.
Po veljavni ureditvi daje k preoblikovanju družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo dovoljenje agencija, a očitno obstaja dvom o tem, ali gre za predhodni akt v postopku, ki je pogoj za sprejem dokončne odločitve pristojnega organa (torej skupščine), ali pa gre le za soglasje po tem, ko so sklepi o preoblikovanju že sprejeti. Kot so med razlogi za avtentično razlago še navedli predlagatelji, med pravnimi strokovnjaki obstaja visoka stopnja soglasja o tem, da se dovoljenje da v naprej.