Zagorje - Zaradi nedeljske najdbe manevrskih nabojev v kamnolomu zagorske Industrije gradbenega materiala Lipovški vrh (IGM) je zagorski župan Matjaž Švagan na okoljsko ministrstvo in na okoljski inšpektorat naslovil zahtevo za odvzem okoljskega dovoljenja za vnos umetno pripravljene zemljine za potrebe sanacije kamnoloma družbi IGM, krajani Mlinš in Kolovrata pa zahtevajo sestanek s krajevnim vodstvom. Bolj kot zadnja najdba, ki sicer ni bila nevarna, krajane skrbi, da lahko v kamnolom dostopa »kdorkoli in vanj kadarkoli pripelje karkoli«.
»Recesija v Sloveniji je očitno pripeljala do anarhije na področju odpadkov in celo do organiziranih nedovoljenih poslov,« se je včeraj za Delo odzval Matjaž Švagan, pristojnim na državi, ki je zagorski IGM januarja lani izdala okoljevarstveno dovoljenje za sanacijo kamnoloma, pa je svojo zahtevo po odvzemu dovoljenja argumentiral s pritožbami krajanov in z njihovimi posnetki o dogajanju v kamnolomu. Švagan vztraja, da IGM odpadkov na deponijo ne odlaga v skladu z izdanim dovoljenjem, na kar so vodstvo družbe doslej opozarjali oboji, prizadeti krajani in župan. »Ne glede na opozorila se nepravilno odlaganje nadaljuje, stanje za okoličane pa postaja nevzdržno,« je okoljskemu ministrstvu in inšpektorju še javlja Švagan.
Krajani Mlinš in Kolovrata vodilne v IGM skupaj z občinskim vodstvom že leta opozarjajo na nepravilnosti v Lipovškem vrhu. IGM je nadzor nad odlaganjem v kamnolomu sicer zaupala novomeški družbi NG Nizke gradnje. Krajani vedo povedati o nenavadnih prevozih domnevno sumljivih in nevarnih odpadkov v kamnolom, tudi o nenavadnih vozilih in kopicah smeti, kakor so na primer uničena prometna dovoljenja prebivalcev Štajerske. V dokaz hranijo številne fotografije spornega dogajanja v Lipovškem vrhu, trdijo pa tudi, da delavci kamnoloma vselej hitro poskrbijo, da odpadke prekrijejo z zemljino. Zato ob dveh ogledih kamnoloma pred slabima dvema mesecema nobene nepravilnosti ni zaznal niti okoljski inšpektor. Drago Arh, krajan Kolovrata, tudi tokrat ogorčeno ugotavlja, da je vodstvo IGM v tem času v kamnolomu sicer namestilo kamere in avtomatsko zapornico, a zaradi tega ni nič manj nenavadnih prevozov odpadkov. Zgrožen pa je tudi zaradi neodzivanja pristojnega okoljskega inšpektorja. »Nanj sem se obrnil v petek,« pravi Arh, »in ko mi je proti večeru klic vrnil, sva lahko ugotovila le, da je njegov delovni čas za tisti dan potekel.«
V petek je bil namreč Arh s sokrajanom priča najmanj štirim tovornjakom, ki so pripeljali »plastične odpadke, ki zanesljivo ne sodijo tja in za katere IGM nima dovoljenja«. V soboto, trdi Arh, je v kamnolom pripeljal črn džip s prikolico, iz katerega so izstopili trije neznanci, odvrgli kopico plastičnih posod za barvo, spili vsak po eno pivo in se odpeljali. Arh, ki v dokaz hrani fotografije zadnjih dogodkov, se sprašuje, kako so lahko peljali mimo zapornice, in to v času, ko kamnolom ne obratuje. V nedeljo so krajani poklicali policijo, ker so v kamnolomu, kot že rečeno, našli manevrske naboje neznanega izvora ...
Vprašanja o tem, kako je mogoče, da lahko do kamnoloma kljub videonadzoru in avtomatski zapornici dostopajo nepooblaščeni, da dostopajo čez vikend, ko kamnolom ne obratuje oziroma je dostop vanj zaprt, smo postavili tudi direktorju IGM Emilu Šabanoviču. Na odgovore še čakamo.