Zakon o delovnih razmerjih usklajen do konca leta

Minister za delo, družino in socialne zadeve je dejal, da so izpolnili dosedanji normativni program dela vlade. Zakon o delovnih razmerjih pa bo s socialnimi partnerji ali brez njih obdelal do konca leta.

Objavljeno
31. julij 2006 18.47
Janez Drobnič, minister za delo, družino in socialne zadeve, pravi, da imamo trden in živ socialni dialog
Ljubljana - Vlada je v prvi polovici letošnjega leta sprejela deset zakonov oziroma aktov s področja dela ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, lani pa 17 zakonov. Ministrstvo je tako skoraj v celoti izpolnilo normativni program dela vlade in ga s pripravo zakona o minimalni plači tudi preseglo, je na novinarski konferenci povedal minister Janez Drobnič.

Do konca leta naj bi po njegovih besedah končali tudi usklajevanja zakona o delovnih razmerjih (ZDR). Poleg tega naj bi pripravili zakon o štipendiranju, družinski zakonik, zakon o usklajevanju socialnih transferjev in predvidoma spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Za obravnavo na vladi pa sta že pripravljena zakon o subvencioniranju študentske prehrane in novelo zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Drobnič: “Socialni dialog dobro živi”

Po Drobničevih besedah so bili vsi zakoni, ki so jih pripravili, usklajeni s socialnimi partnerji, razen ene določbe v zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti. V tem, kako so zakoni usklajeni, se po njegovem prepričanju kaže socialni dialog. "Lahko trdno rečem, da socialni dialog trdno živi, dobro živi, da je zahteven in da ima perspektivo. Sam ga tudi v polni meri upoštevam," je dejal minister. Kot primer uspešnosti je izpostavil zakon o kolektivnih pogodbah: "Prejšnje vlade so se z njim ukvarjale štiri leta in niso bile uspešne, mi smo to uredili v štirih mesecih."

Tudi na uskladitev sprememb ZDR ne bo treba čakati skoraj devet let, kolikor je trajalo usklajevanje zdaj veljavnega zakona. "Mi smo zakon praktično usklajevali samo dva meseca, zato kritike na račun tega, ali so se socialni partnerji uskladili ali ne, niso umestne," je poudaril. Polovica predlaganih sprememb je že usklajena, socialni partnerji pa želijo pri ostalih členih še nekaj manevrskega prostora. Pri nadaljnjih usklajevanjih paketa rešitev si bo minister prizadeval za čim višjo stopnjo usklajenosti.

Ministrstvo bo na podlagi dosedanjih pogajanj pripravilo čistopis že usklajenih členov, usklajenih in še odprtih členov ter odprtih in neusklajenih členov zakona. Pri slednjih bo postavilo rešitve na osnovi pogajanj, odpiranja interesov in odpiranja predlogov, je dejal Drobnič. "To je strokovna pot, to je način pogajanja. Tako se pogajajo tudi v Evropi."

ZDR bo poslal v parlament tudi brez konsenza

Če sindikati in delodajalci v doglednem času ne bodo uspeli uskladiti stališč glede vseh delov zakona, pa je Drobnič - kljub temu, da na "hipotetična vprašanja" sprva ni želel odgovarjati - napovedal, da se bo odločil za "srednjo pot" in predlagal zakon v parlament. "Ni mogoče, da stojimo pet let vsak na svojem bregu," je dejal.

Drobnič je sicer med pomembnejšimi dosežki letos izpostavil, da so z novo zakonodajo povečali zaposlovanje invalidov. V prvem polletju se je zaposlilo 40 odstotkov več invalidov kot v enakem lanskem obdobju. V polletju se je zaposlilo tudi 4,7 odstotka več brezposelnih (30.341), konec junija je bilo prijavljenih 84.875 brezposelnih, kar je najmanj po letu 1991. Na področju starševskega varstva so povečali pravice in prejemke nekaterih družin, je še nanizal.