Ljubljana - Mitja Blažič in Viki Kern sta danes dopoldne na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti. V njej oporekata 22. členu, ki ureja dedovanje po umrlem istospolnem partnerju. To, da je dedovanje urejeno na drugačen način samo zaradi osebne okoliščine državljana, torej zgolj zaradi spolne usmerjenosti, je gotovo neskladno s 14. členom ustave, ki pravi, da smo pred zakonom vsi enaki, je Blažič, sicer predsednik Društva za integracijo homoseksualnosti, njuno odločitev pojasnil medijem.
Blažič in Kern, ki od letošnjega oktobra živita v registrirani istospolni partnerski skupnosti, sta s tem uresničila namero nevladnih organizacij, ki so ustavno presojo zakona napovedale že junija lani ob njegovem sprejemu.
Po oceni pobudnikov je pravna ureditev dedovanjao po umrlem istospolnem partnerju, s katerim je preživeli istospolni partner živel v registrirani istospolni skupnosti, diskriminatorna, ker se močno razlikuje od splošne ureditve zakonitega dedovanja.
Zakon pri dedovanju ne omenja istospolnega partnerja
Po sedaj veljavni zakonodaji namreč deduje preživeli partner po zapustniku le njegov delež skupnega premoženja, ne pa tudi posebnega, in sicer v prvem dednem redu skupaj z otroki po enakih delih, v drugem dednem redu pa zapustnikov delež skupnega premoženja v celoti. Zakon o istospolni skupnosti torej v nasprotju z zakonom o dedovanju razlikuje med posebnim in skupnim premoženjem, ki skupaj sestavljata zapuščino.
Poleg tega zakon v celoti odreka preživelemu istospolnemu partnerju zakonito dedovanje posebnega zapustnikovega premoženja. Četrti odstavek 22. člena se namreč sklicuje na splošne predpise o dedovanju, ti pa istospolnega partnerja ne omenjajo, saj po zapustniku lahko zakonito dedujejo le zakonec, otroci, starši, bratje in sestre ter ostali dediči po vstopni pravici. Zakon preživelemu partnerju prav tako ne priznava pravice do nujnega deleža, sta v pobudo zapisala Blažič in Kern.
Od ustavnega sodišča pričakujeta, da bo 22. člen razveljavilo in parlamentu naložilo, da zakon v roku šestih mesecev uskladi z ustavo, ter da bo do takrat istospolni partner glede dedovanja izenačen z zakoncem po zakonu o dedovanju. Če bo rešitev neugodna, pa je Blažič omenil še eno institucijo, na katero bi se lahko obrnil, to je na sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
Zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti je DZ sprejel 22. junija 2005, v veljavo je stopil 23. julija lani, uporabljati pa se je začel eno leto po uveljavitvi, torej 23. julija letos. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve so bile doslej v Sloveniji registrirane tri istospolne partnerske skupnosti, tri pa so v postopku registracije.