Zakon o zunanjih zadevah poslali ustavnim sodnikom

Sindikat diplomatov meni, da jim je kršena pravica do enake dostopnosti do javnih služb. Zato so zakon o zunanjih zadevah dali v presojo ustavnim sodnikom.

Objavljeno
03. oktober 2005 17.02
Ustavno sodišče
Ljubljana - Sindikat slovenskih diplomatov je danes na ustavno sodišče vložil zahtevo po oceni ustavnosti 27. člena zakona o zunanjih zadevah, ki zadeva izbor vodij diplomatskih predstavništev in konzulatov. Kot je pojasnil novi predsednik sindikata Edvard Kopušar, menijo, da sta diplomatom v odnosu do nediplomatov v členu kršeni ustavna pravica, da je vsakomur pod enakimi pogoji dostopno delovno mesto, in pravica do enake dostopnosti do javnih služb.

Pogoji za nediplomate milejši?

Ob tem je poudaril, da načeloma ne nasprotujejo imenovanju "drugih oseb", torej nediplomatov, za vodje diplomatskih predstavništev in konzulatov, menijo pa, da so diplomati v odnosu do njih diskriminirani. Pogoji za izbor morajo biti enaki ali vsaj približno podobni, je poudaril. Pogoji za imenovanje nediplomatov so milejši, je pristavil, saj se od njih tako npr. ne zahteva opravljeni državni izpit iz javne uprave in diplomatski izpit ter delovne izkušnje na zunanjem ministrstvu. Ni potreben niti javni natečaj.

"Po ustavi smo vsi enaki, člen ni popoln," je poudaril Kopušar, ki je izpostavil, da "ne napadajo nikogar", ampak 27. člen zakona. Ta člen določa, da so vodje diplomatskega predstavništva ali konzulata imenovani iz vrst diplomatov, lahko pa se imenuje tudi "druga oseba, ki izpolnjuje pogoje za imenovanje v naziv", ki mora biti "državljan Republike Slovenije, ki ima univerzitetno izobrazbo in zna dva tuja jezika, od tega enega svetovnega."

Pred imenovanjem ta oseba pridobi mnenje izbirne komisije, po imenovanju pa zunanje ministrstvo sklene delovno razmerje za določen čas, ki pa ne sme biti daljši od štirih let. "Položaj, na katerega je bila imenovana, zasede po posebnih pripravah v notranji službi. Po razrešitvi s položaja vodje diplomatskega predstavništva ali konzulata lahko nadaljuje delo v ministrstvu za zunanje zadeve, če izbirna komisija na osnovi po 41. členu tega zakona sprejetih kriterijev oceni njeno delo kot uspešno," še piše v členu.