Zakonca z občino sodelujeta preveč tesno?

Trboveljska stanovanja: korupcijsko tveganje pri dodelitvi posla; Urbanijevi oddajajo stanovanje tudi županji.

Objavljeno
16. januar 2018 22.44
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Trbovlje − Postopek javnega naročila, s katerim je trboveljska občina oddala 40 tisočakov vreden posel za investicijsko vzdrževanje občinskih stanovanj, je šolski primer najvišje stopnje korupcijskega tveganja. Izbrana ponudnika sta zakonca Alma in Primož Urbanija, ki povrhu že od volitev poslujeta z županjo.

Člani družine Urbanija imajo v lasti stanovanje, ki so ga le nekaj mesecev po lokalnih volitvah jeseni 2014 oddali v najem novoizvoljeni županji Trbovelj Jasni Gabrič.

V nekaj mesecih po volitvah je po podatkih baze Gvin že stekla prva transakcija med AA Gradingom Primoža Urbanije in občino Trbovlje: podjetje za gradbeni inženiring, ki ga je leta 2010 ustanovila tedaj še Alma Ajkunić, leta 2013 pa je prešlo v stoodstotno last sedanjega lastnika, je januarja 2015 od občine že prejelo prvo finančno nakazilo − transakcija v višini 3133 evrov je bila pogodba o sofinanciranju spodbud za pospeševanje podjetništva. Novembra istega leta je AA Grading prejel še 6000 evrov občinskega denarja za spodbujanje podjetništva. Do danes je z občino sklenil za malo manj kot 140 tisočakov poslov, pred januarjem 2015 pa nobenega.

V čas mandata Gabričeve sega tudi intenzivnejše sodelovanje trboveljske občine z Našim okoljem, družbo za promet z nepremičninami, ki jo stoodstotno obvladuje Alma Urbanija. Prihodki Našega okolja, ki ima v upravljanju okrog 1500 stanovanjskih ter poslovnih enot v Zasavju in Posavju, so že leta 2015 presegli 268.000 evrov; toliko prometa podjetje z občino Trbovlje pred tem ni ustvarilo niti v dveh letih; v letih 2013 in 2014 skupaj le 205 tisočakov. Leta 2016 se je promet z občino že približal 330.000 evrom; leta 2017 pa ga je bilo za dobrih 272 tisočakov.

Formula za uspeh na razpisu

Oktobra lani je občina objavila javno naročilo za izvedbo investicijsko-vzdrževalnih, obnovitvenih in intervencijskih del v svojih stanovanjih. Komisija za izbor, sestavljena iz četverice občinskih uradnikov, torej podrejenih županji Gabričevi, je prejela tri ponudbe: 39.705 evrov vredno ponudbo Našega okolja, 46.746 evrov vredno ponudbo AA Gradinga in 59.898 evrov vredno ponudbo trboveljskega Ahaca Inženiringa. Neuradno ima občina v lasti okrog šeststo stanovanj, javnega odpiranja ponudb pa sta se udeležila le dva predstavnika: iz družbe Ahac in Alma, žena Primoža Urbanije. Komisija je ugotovila, da je najugodnejši ponudnik Naše okolje, kasneje pa tudi, da ni priložil menice. Kljub pozivu Urbanijeva tega v roku ni storila in posel je šel v roke drugemu najugodnejšemu − podjetju njenega moža, ki bo zanj iztržilo sedem tisočakov več od ženinega. Urbanijeva nam je sicer pojasnila, da menice ni priložila zaradi osebnih razlogov. V odločitvi o oddaji naročila, ki ga je podpisala Gabričeva, pa piše, da je bila ponudba AA Gradinga popolna, pravočasna in da »pri njej ni dokazano nedovoljeno dogovarjanje ali korupcija«.

Veliko tveganje korupcije

Vid Doria, generalni sekretar Transparency International (TI) Slovenija, nasprotno, opozarja, da prav povezanost med ponudniki lahko vodi do medsebojnega usklajevanja in predstavlja veliko tveganje za korupcijo. Usklajevanje ponudnikov je po njegovem ena najbolj tipičnih zlorab pri javnih naročilih, medtem ko lahko najemniški odnos vpliva na objektivno odločanje funkcionarke, zaradi česar bi se morala temu izogibati in ob morebitnem nastopu tovrstnih okoliščin obvestiti Komisijo za preprečevanje korupcije, kakor nalaga zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ali je Gabričeva izpolnila obvezo, nam ni uspelo izvedeti, saj je na dopustu, v njenem kabinetu pa nimajo vpogleda v obrazce, ki jih sicer »izpolnijo vsi zaposleni na občini, ki so jih po zakonu dolžni izpolniti«.

Robi Ahac, lastnik neizbranega Ahac Inženiringa, ki zaposluje okrog trideset delavcev, z občino pa je od januarja 2015 do danes ustvaril vsega skoraj 57 tisočakov prometa, po zanesljivih, a neuradnih podatkih ni vložil zahteve za revizijo v Državni revizijski komisiji.