Zalar: Uredba bo povečala sodne zaostanke

Določba, da sodniki in tožilci štiri leta po prenehanju funkcije ne bi smeli postati odvetniki, je po mnenju Aleša Zalarja nedomišljena in ustavno sporna, posledično pa bo povečala sodne zaostanke. Videoprispevek

Objavljeno
15. julij 2008 20.24
Ti.B./STA
Ti.B./STA

Ljubljana - Določba, da sodniki in tožilci štiri leta po prenehanju funkcije ne bi smeli postati odvetniki, ki jo želi uzakoniti vlada, je po mnenju predsednika odbora za pravosodje pri LDS Aleš Zalarja nedomišljena in ustavno sporna. Rešitev bo po njegovem pravnike odvrnila od sodniškega poklica, posledično pa povečala sodne zaostanke.

 

Po prepričanju Zalarja omenjena rešitev ni samo v nasprotju z nekaterimi členi ustave, ampak tudi s pravom Evropske unije, ki je nad slovenskim nacionalnim pravom. Odvetniki iz vseh ostalih držav EU v Sloveniji lahko opravljajo svojo dejavnost brez omenjene klavzule, medtem ko za slovenske po predlagani rešitvi to ne velja.

 

Predsednik odbora za pravosodje pri LDS je ob tem poudaril, da v EU ni države, ki bi imela uzakonjeno takšno klavzulo, hkrati pa dodatno opozoril, da bi lahko klavzula povečala sodne zaostanke. Zalar in LDS vladi predlagata, da sporno novelo zakona o odvetništvu, ki uzakonja omenjeno omejevalno klavzulo za sodnike in tožilce, umakne.

 

Ministrstvo za pravosodje se ne strinja z Zalarjem

 

Na ministrstvu za pravosodje so ponovno poudarili, da se zaradi novele zakona o odvetništvu zanimanje mladih pravnikov za sodniški poklic ne bo zmanjšalo.


Po njihovem prepričanju si mladi pravniki z odločitvijo za sodniški poklic ne bodo zaprli vrat za ostale najuglednejše pravniške poklice. Pri tem pojasnjujejo, da novela uvaja le dodaten pogoj za opravljanje odvetniške dejavnosti in sicer, da oseba v zadnjih štirih letih ni opravljala funkcije sodnika ali državnega tožilca.