»Zanimivi« posli zavoda za zaposlovanje

Samo za odvetniške storitve več kot pol milijona evrov. In več kot pol milijona evrov za AAS, d. o. o.

Objavljeno
13. julij 2012 21.41
Mario Belovič, notranja politika
Mario Belovič, notranja politika

Ljubljana - Ministrstvo za delo, ki ga vodi Andrej Vizjak, pravkar preverja, kako je zavod za zaposlovanje trošil denar za brezposelne. Ali je v zadnjih dveh letih proračunska sredstva porabil nenamensko ali celo mimo zakona, bo predvidoma znano konec meseca. Ministrstvo pa se je lotilo celovitega nadzora kadrovskih in finančnih potez zavoda, poleg tega pa tudi izdaje delovnih dovoljenj ter izvajanja informacijske podpore. Ali je to bilo koruptivno dejanje, preiskuje tudi KPK.

Kot smo že poročali, preverjajo predvsem ukrepe aktivne politike zaposlovanja, kjer so v preteklih letih menda umanjkali celo nekajmilijonski zneski. Poslovanje zavoda smo, kolikor je to mogoče, preverili tudi sami. Z nekaj težavami nam je od njega uspelo dobiti pojasnila o njegovem najemanju odvetniških storitev, večmilijonskih povezavah s Hypo Leasingom in o tem, kako za pol milijona evrov sodeluje z avtorsko agencijo.

Z zavodom, ki ga vodi Lučka Žižek – odkar je po vrsti odkritih nepravilnosti leta 2010 vlada razrešila Marijo Poglajen –, že od leta 2008 sodelujeta dve odvetniški pisarni; poleg dolgoletne sodelavke, odvetnice Vide Gaberc tudi minister dveh slovenskih vlad Rado Bohinc. Oba opravljata »pravdne, izvršilne in nepravdne zadeve«. Med drugim se ukvarjata s prekrški in gospodarskimi prestopki, zavod pa zastopata tudi v upravnih in delovnih sporih zoper pravne ali fizične osebe pred rednimi, delovnim in socialnim sodiščem. Bohinc je za zavod – pogodba ne velja več – izvajal tudi celotni postopek izdelave javnega naročila.

Pogodbe z odvetniki, posel s Hypo Leasingom

Posebno »zanimive« so pogodbe z odvetnikoma, ki jih je sklenila zdaj že nekdanja direktorica Marija Poglajen, sedanje vodstvo pa jih ni razveljavilo, vse dokler ni nekdanji minister za delo Ivan Svetlik z zakonom naložil, da mora zavod, kolikor je le mogoče, svoje pravne posle opravljati sam.

Na zavodu pojasnjujejo, da z obema »že« končujejo sodelovanje, opravljata le še odprte zadeve. Pri tem sta oba kar dobro zaslužila, Gaberčeva več kot 200.000 evrov, nekdanji minister za delo Bohinc pa več kot 300.000 evrov (več o poslovanju zavoda z različnimi podjetji v tabeli). Pomenljivo je, da sta si oba odvetnika zagotovila kar pavšalno plačilo za svoje storitve, in sicer »obračunano po neobvezujočih smernicah, ki jih priporoča Odvetniška zbornica Slovenije«, poleg tega sta si z aneksoma k pogodbi izposlovala še dodatni nagradi za svoje storitve. Bohinc je tako, recimo, prejemal za en mesec svojega dela 7000 evrov, če so njegov trud in stroški ta pavšal presegali, pa je lahko zaračunal še več. Zakaj so sklenili velikodušne pogodbe s pavšalnimi zneski za različne odvetniške storitve in zakaj anekse z nagradami, nam na zavodu niso pojasnili.

Zavod za zaposlovanje sodeluje tudi s Hypo Leasingom; posel s tem podjetjem je pred časom – zaradi afere NPU – »odnesel« tudi ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal. V Hypo Alpe Adrii je bila pred časom opravljena obsežna mednarodna kriminalistična preiskava, njegovo hčerinsko podjetje Hypo Leasing, ki deluje v Sloveniji, pa je od zavoda od leta 2008 prejelo več kot dva milijona evrov, in sicer za »stroške najemnin in zadolžitve«, pojasnjujejo na zavodu. Zavod Hypu plačuje najemnino za poslovne prostore v Črnomlju, Velenju in za dva poslovna prostora v Ljubljani, pogodbo za postopen lizinški odkup pa ima sklenjeno za poslovne prostore v Rožni dolini, kjer ima zavod sedež. Hypo Leasing je za zavod na isti lokaciji izvajal tudi »gradbeno-obrtniška, strojnoinštalacijska in elektroinštalacijska« dela.

Avtorska agencija do velikega posla brez razpisa

Po preverjanju na Supervizorju smo odkrili še en zanimiv posel, ki ga je zavod sklenil z avtorsko agencijo AAS, d. o. o., iz Ljubljane. Od leta 2008 ga je sodelovanje z njo stalo več kot pol milijona evrov, agencija pa zanj prevzema večino davčnih obveznosti, kot »obračun dohodnine, napoved dohodnine, obveščanje avtorjev in izpolnjevanje obrazcev REK«, so pojasnili na zavodu. Zavod ima z omenjeno agencijo – po avtorski pogodbi, od leta 2010 – sklenjene avtorske pogodbe s 55 zdravniki in drugimi člani rehabilitacijskih komisij, ki jih minister za delo imenuje na listo izvedencev. Povprašali smo, kako to, da so kar po avtorski pogodbi opravljali skupaj več kot polmilijonski posel, ali so za to objavili javni razpis, in če ne, kako je bila agencija sicer izbrana, a smo ostali brez odgovorov.

Zavod je imel v preteklih letih sklenjenih tudi veliko pogodb za različne računalniške storitve in drugo podjetniško in poslovno svetovanje (tudi o tem več v tabeli). Pri tem je zanimivo predvsem to, da je v istem obdobju za isto dejavnost – računalniško programiranje – najemal različna podjetja. Njihove storitve so stale od 97.800 evrov do 151.638 evrov. Kot že rečeno, je predmet nadzora ministrstva tudi informacijska podpora, ni pa še znano, ali preverjajo prav te posle.

Nadzor ministrstva za delo na zavodu za zaposlovanje in postopek, ki ga je proti zavodu sprožila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), še poteka. Nekaj »zanimivih« poslov zavoda je že mogoče najti na aplikaciji KPK – Supervizor.