Izola, Koper – Vlada je na četrtkovi seji izdala spremenjeno uredbo o določitvi mejnih prehodov za mednarodni in meddržavni promet RS na zunanji meji EU in z njo od prvega julija 2011 zaprla mejni prehod za mednarodni morski promet Izola. V izolski občini so včeraj sporočili, da se mejni prehod zapira v soglasju z izolsko občino, češ da je na njem malo prometa in neustrezna infrastruktura za delo mejnih organov. Ob zaprtju mejnega prehoda je bil izolski župan Igor Kolenc zadovoljen: »Tako bo pomol spet namenjen pristajanju turističnih ladij v notranjem prometu, kar pomeni dodatno priložnost za spodbujanje turizma v občini.«
Zapleti so nastali maja letos, ko je nekdo iz generalne policijske uprave ali iz Policijske uprave Koper po več letih normalnega delovanja zahteval strogo izpolnjevanje določil šengenskega mejnega prehoda in s tem že maja preprečil vsem slovenskim turističnim ladjam, ki so pristajale v Kopru in Izoli, da so še naprej pristajale ob dveh pomolih, namenjenih mejnemu prehodu. Temu so se uprli turistični delavci iz obeh občin in ladijski prevozniki, saj so zahtevali, da bi morala država najprej poiskati rešitev za gospodarsko dejavnost in potem sprejeti ukrepe.
Lokalna skupnost
podprla uredbo
V Izoli bodo po prvem juliju ostali brez mejnega prehoda zato, ker je tako predlagala tudi lokalna skupnost. V obrazložitvi ob sprejetju spremenjene uredbe so v vladi zapisali, da je bilo potnikov in plovil v mednarodnem prometu v Izoli malo in samo poleti. Edina pomembnejša povezava je Prince of Venice, ki dvakrat na teden (letos bo to ob sobotah in nedeljah) prevaža potnike iz Izole v Benetke in načrtuje prevoz 10.000 potnikov skozi Izolo. V sporočilu vlade za javnost so zato zapisali, da bo policija tudi v primeru zaprtja za mednarodni mejni prehod v Izoli zagotavljala mejno kontrolo za plovbo katamarana in v nekaterih drugih zakonsko določenih primerih, saj bo v ta namen ustanovila začasni mejni prehod. Mejni nadzor nad plovili in osebami v navtičnem turizmu je mogoče tam, kjer ni mejnega prehoda, izjemoma nadomestiti z drugimi organizacijskimi ukrepi. Marko Tancer iz Kompasa Portorož, ki skrbi za poslovanje Beneškega Princa, je povedal, da jih tako ukinjeni mejni prehod v Izoli ne moti, saj bodo lahko poslovali še naprej. Izolski pomol je za takšno ladjo, kot je Prince of Venice, najprimernejši. Začasnost mejnega prehoda bodo uredili tako, da se bodo policist, carinik in inšpektor uprave za pomorstvo vozili z avtomobilom iz Kopra v Izolo.
Načrt za preureditev
pomola v Kopru
V Kopru pa so od maja (tako rekoč čez noč) še zmeraj brez možnosti, da bi na koprskem pomolu pristajale turistične ladje v notranji plovbi, ker je na njem režim mednarodnega mejnega prehoda. Brez možnosti pristajanja so, čeprav je šengenski režim že od konca leta 2007 in so se 25. maja predstavniki Uprave RS za pomorstvo, Policijske uprave Koper in občine dogovorili, da bo ostal star režim do uvedbe ukrepov.
Včeraj je Uprava RS za pomorstvo posredovala občini Koper načrt, po katerem bodo koprski pomol začasno razdelili z ograjo tako, da bo tri četrtine pomola pripadalo mejnemu prehodu, ena četrtina pa ladjam v notranji plovbi. Prihodnje dni bodo rešitev preučili na Mestni občini Koper, končno soglasje pa mora dati Generalna policijska uprava. Do tedaj bo Koper brez turističnih plovil v notranji plovbi, saj morajo komunalni pomol (pri komunalnih privezih) nekoliko preurediti, če hočejo zagotoviti pristajanje ladjam, kot so Laho, Burja, Meja, Svetac in Portorož.