Zaradi džamije poplave?

Prebivalci levega brega Malega Grabna so prepričani, da bi islamski center povečal poplavno ogroženost, zaradi česar želijo gradnjo preprečiti.

Objavljeno
27. januar 2006 21.03
Idejni osnutek džamije, ki bo podlaga za mednarodni arhitekturni natečaj
Ljubljana – Dvainštirideset stanovalcev in večinoma lastnikov hiš v ljubljanskih naseljih Murgle, Trnovo in Bonifacija na levem bregu Malega Grabna na Viču je na okrožnem sodišču v Ljubljani vložilo predlog za izdajo začasne odredbe. Z njo bi Mestni občini Ljubljana (MOL) in ministrstvu za okolje in prostor do sprejetja in izvedbe državnega lokacijskega načrta prepovedali odtujiti ali kakor koli drugače razpolagati s približno 16 tisoč kvadratnimi metri zemljišča ob Cesti dveh cesarjev, ki ga je MOL z odlokom namenila za gradnjo islamskega verskega in kulturnega središča z džamijo. Podpisniki so prepričani, da bi nameravana gradnja ob Cesti dveh cesarjev povzročila dodatno poplavno ogroženost. Toda, če zemljišča, na katerem naj bi stala džamija, do konca leta ne bodo prodali, ga bo moral MOL vrniti katoliškemu redu lazaristov, prostorske ureditvene razmere pa spremeniti tako, da bo postalo splošno zazidljivo.

»Mali Graben je bil nekoč ločnica med urbanim delom in zelenim mestnim obrobjem. Zaradi pozidave danes več ne zmore vloge največjega zadrževalnika vode v Sloveniji,« pojasnjujejo podpisniki. Dodajajo tudi, da se je z odlokom o sprejemu prostorskih ureditvenih pogojev (PUP) za plansko celoto Trnovo–Tržaška cesta (kamor sodi območje ob Cesti dveh cesarjev, namenjeno gradnji džamije) poplavna ogroženost še povečala, saj bi se ob gradnji predvidenega objekta prav po levem bregu Malega Grabna razlivala poplavna voda, s čimer bi bila ogrožena življenja.

Več v sobotni tiskani izdaji Dela.