Zaradi garij uvedli higienske ukrepe

Uprava Študentskih domov je zaradi pojava garij med higienskimi ukrepi že naročila zamenjavo posteljnine. Opravili so tudi čiščenje vseh kljuk in držal po blokih.

Objavljeno
28. oktober 2008 15.25
garje študenskti dom
Ma.K./STA
Ma.K./STA
Ljubljana - Direktorica Zavoda Študentski domovi v Ljubljani Ksenija Preželj je potrdila pojav garij v nekaterih študentskih domovih pod njihovim okriljem. "Po naših informacijah je pomoč zdravnika poiskalo devet študentov, od teh dva ne bivata v študentskih domovih," je pojasnila. Ukrep proti širjenju je prekuhavanje tekstilij in obisk pri zdravniku.

Prežljeva je poudarila, da je za zdaj izražen sum na garje v nekaterih študentskih domovih v Ljubljani, in sicer v študentskih domovih, ki so za Bežigradom. "Lahko bi bil dom FDV, lahko tisti na Kardeljevi ploščadi 12. Ne vemo, iz katerega bloka so študenti, ker gre tu za varstvo osebnih podatkov," pravi direktorica.

Uprava Študentskih domov je med higienskimi ukrepi naročila zamenjavo posteljnine, obvestili so Zavod za zdravstveno varstvo Ljubljana in vse študente, pravi Prežljeva. Opravili so tudi čiščenje vseh kljuk in držal po blokih, predvsem pa se trudijo informirati ljudi. "Pomembna je osebna čistoča, čistoča partnerjev, družine, čistoča oblačil in podobno," je poudarila.

"Sreča je, da zaradi jesenskih počitnic ta teden ni toliko študentov po domovih in se bodo tudi postelje v tem tednu prezračile," pravi Prežljeva. V torek ima vodstvo Študentskih domov sestanek s predsedniki blokov in jih bodo dodatno opozorili, predvsem pa nameravajo osveščati, pravi Prežljeva.

ZZV Ljubljana ob sumu na garje priporoča obisk zdravnika in higienske ukrepe


Priložnostni dotik, kot je na primer rokovanje ali objem, običajno ne zadoščata za okužbo, je v zvezi s tem pojavom pojasnila epidemiologinja z Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Ljubljana Ondina Jordan Markočič. Redkejši je tudi prenos posredno z uporabo perila, brisač ali posteljnine obolelega.

Garje ali srbečica je kožna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča pršica imenovana srbec. Odrasla samica vrta rovčke v povrhnji plasti kože in vanje leže jajčeca. Vrta zlasti ponoči, ko postane koža topla, zato takrat tudi najbolj srbi. Kožne spremembe najdemo predvsem tam, kjer je koža mehka in tanka. Spremembe na koži so posledica vnetnega procesa zaradi imunskega odziva v koži na pršico, ter njene izločke: slina, feces, jajčeca, pojasnjuje Jordan Markočičeva.

Če nekdo oboli za garjami, se na obolelih deli kože pojavijo srbeči izpuščaji. Garje niso nevarne, so pa neprijetne zaradi srbenja in sekundarne okužbe z gnojenjem zaradi praskanja. Zahtevajo doslednost pri zdravljenju in izvedbi vseh priporočenih ukrepov za okolje (posteljnina, obleka, predmeti), pojasnjuje Jordan Markočičeva.

"Za uspešno zdravljenje je zelo pomembno, da upoštevamo navodilo zdravnika in proizvajalca zdravila. Mazilo ali kremo vedno nanesemo na hladno, suho kožo, nikoli takoj po topli kopeli. Mazilo nanesemo na celotno telo, od glave do pete. Paziti moramo, da nam mazilo ne pride v oko ali v usta. Če si po nanosu umijemo roke ali druge dele telesa, se moramo na teh predelih ponovno namazati. Kremo ali mazilo pustimo na koži 8 do 24 ur, odvisno od vrste zdravila, ter se nato umijemo najprej s hladno vodo in šele nato z milom in toplo vodo."

Jordan Markočičeva med higienskimi ukrepi za odpravo garij navaja običajno pranje perila in posteljnine v pralnem stroju. "Zelo pomembno je, da se istočasno zdravijo vsi družinski člani in drugi tesni kontakti, ki so imeli z okuženim stik koža-koža ali spolni odnos, tudi če nimajo izpuščaja oziroma srbeža. Zato moramo vse tesne kontakt obvestiti, da imamo garje in da tega ne skrivamo," opozarja epidemiologinja.

Med higienskimi ukrepi Jordan Markočičeva svetuje tudi, da se pohištvo, ki je prevlečeno z blagom, izloči iz uporabe za 24 ur in se ga nato očisti s sesalcem. Pohištvo, ki se lahko mokro čisti, pa po 24 urah pobrišemo z vodo in detergentom. Ob tem opozarja, da ima lahko nedosledno izvajanje vseh ukrepov samo ene osebe v kolektivu za posledico neuspešno zdravljenje celotnega kolektiva, opozarja epidemiologinja.

Študentom, ki živijo v ljubljanskih domovih, epidemiologinja svetuje, naj bodo tudi po izvedbi dogovorjenih ukrepov v študentskih domovih pozorni na pojav srbečih izpuščajev vsaj še štiri tedne. "Ob spremembah na koži naj gredo takoj k zdravniku na posvet. Če se ugotovi, da gre za garje, naj dosledno upoštevajo navodila pri zdravljenju in obvestijo vse, s katerimi so imeli tesne stike, ki se morajo ravno tako zdraviti."