Slovenj Gradec - V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec (SBSG) v kratkem pričakujejo odločitev sodišča o tožbenem zahtevku do Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za leto 2007, ki ga je bolnišnica tožila zaradi 2,7 milijona evrov premalo plačanih storitev. Pred kratkim so proti zavarovalnici vložili še drugo tožbo zaradi neplačila posegov za rakave bolnike.
Glede napovedanih odpuščanj zaposlenih v bolnišnici je direktor SBSG Janez Lavre povedal, da niso podaljšali pogodb za določen čas, ki so se iztekle, do konca septembra pa bodo pripravili uskladitev števila zaposlenih s tistim, kar jim plača zavarovalnica. Negotovih je 42 delovnih mest. »Treba je narediti reorganizacijo in določene delovne procese združiti, volje za to pa ni, kar upočasnjuje proces,« je pojasnil Lavre.
»Če zavarovalnica ne prizna programa, je zdravnik odveč«
Leta 2005 je bilo v SBSG zaposlenih sto ljudi več, kot jih je po pogodbi zavarovalnica plačevala. Lavre računa, da mu ob nepodaljševanju pogodb za določen čas, upokojitvah in prerazporeditvah ne bo treba odpustiti več kot pet redno zaposlenih. Odpuščanj med zdravniki v začetku ne bo, saj gre za specializante, ki so plačani iz zdravstvene blagajne, pozneje pa direktor SBSG napoveduje tudi to možnost. »Če nam zavarovalnica ne prizna nekega programa, je zdravnik odveč. Imamo relativno starejše zdravnike, ki so vsi v najvišjih plačnih razredih, plačilo zanje pa dobivamo za tri ali štiri razrede nižje. Tako dobimo v skupnem seštevku dejansko plačane tri zdravnike manj, kot je zaposlenih.« Prenavljati so začeli pediatrijo, v novi prizidek so se že vselili.
Izvajalec GH Holding je včeraj začel drugo fazo del pri obnovi in novogradnji Splošne bolnišnice Slovenj Gradec (SBSG), na rušenje najbolj kritičnega kirurškega dela pa bo treba počakati še vsaj pet let. Jeseni SBSG čakajo racionalizacija delovnih mest in odpuščanja.
V novozgrajeni prizidek k pediatriji so že preselili vse oddelke in ambulante, dializo, pediatrijo in del lekarne le začasno, za stalno pa sta v tem delu dobili nove prostore urologija in patologija. Stari del stavbe bi morali prenoviti do decembra, vendar to po besedah Lavreta ni verjetno, saj ministrstvo za zdravje še ni izdalo sklepa za začetek razpisa za nakup opreme. »Nimam nobenih informacij, kdaj se bo to zgodilo,« pravi Lavre.
Pol stoletja stara streha
V pritličje otroškega oddelka, kjer je bil predviden oddelek mikrobiologije, bodo na zahtevo ministrstva namestili urgenco. »Ko bomo rušili kirurški blok, moramo nekje imeti urgenco, glede na terminske načrte pa bo ta na tem mestu vsaj prihodnjih pet let,« je povedal Lavre. Tretja faza del, to je rušitev dotrajanega kirurškega bloka in gradnja nove stavbe, je namreč zaradi pomanjkanja denarja še negotova, kljub izdelanim projektom in veljavnemu gradbenemu dovoljenju. »Če se bo minister Tomaž Gantar tako odločil, bomo upravičeni do sredstev za urgenco, kar bi omogočilo, da končamo naložbo.«
Energetsko sanacijo, za katero je bolnišnica pridobila evropska sredstva, končujejo, do konca julija bodo sanirali blok internega oddelka, rentgena in kuhinjo. Če bo razpis še za del sredstev, ki so po prvem ostala, bi radi sanirali še nekdanji klošter ter streho na starem kirurškem bloku, čeprav je ta namenjen za rušenje. »Streha je stara 50 let in popolnoma uničena, ne moremo pustiti, da prihodnjih pet let zamaka v sobe,« pravi Lavre, »trudimo se, da bi iz četrtega nadstropja vsaj preselili operacijske dvorane, ki so tik pod streho, saj je luknjasta kot švicarski sir.«