Zdravnik Robert Hajdinjak je za STA povedal, da so težavam zaradi vročine najbolj izpostavljeni kronični bolniki, majhni otroci in starejši. V vročini morajo na svoje zdravje paziti predvsem srčni bolniki, saj dodatno črpanje krvi v kožo zaradi potenja precej obremeni srce.
Vročino težje prenašajo tudi osebe, ki prejemajo določena zdravila, ki zavirajo potenje, medtem ko fizično dobro pripravljeni in bolj aktivni ljudje temperaturne obremenitve prenašajo bolje, ker imajo zaradi treninga večje funkcijske rezerve obtočil in srca, navaja Hajdinjak.
Od otekanja nog ...
Če se telo ne more učinkovito hladiti, zaradi pregrevanja nastopijo težave. Zlasti starejši v vročini najpogosteje opažajo otekanje nog, kar je posledica razširitve žil v koži z namenom hlajenja. Stanje omilimo s krajšimi sprehodi in dvigom nog med počitkom, tudi elastični povoji ali kompresijske nogavice pomagajo, vendar znajo biti zaradi vročine zoprni, svetuje Hajdinjak.
... do vročinskih krčev ...
Vročinski krči se navadno pojavijo pri telesno bolj aktivnih, ki s potenjem izgubljajo veliko soli, pojasnjuje zdravnik. Ponavadi nastopijo, ko prenehamo z aktivnostjo in prizadenejo predvsem velike mišice nog in ramenskega obroča. Pomaga nežno raztegovanje prizadete mišice s sočasno masažo in predvsem pitje izotoničnih napitkov. Tudi kak slan prigrizek bo učinkovito nadomestil izgubljeno sol. Navadno se krčem pridruži tudi splošna oslabelost, glavobol, slabost (lahko tudi bruhanje), zmedenost in omedlevica, kar označuje toplotno izčrpanost, navaja.
... in toplotnega udara
Poudarja, da je treba telo čim prej ohladiti, tudi z uporabo hladnih obkladkov, ki jih namestimo na čelo in zgornji del prsnega koša. Poskrbimo za zadosten vnos hladnih izotonikov. Voda je manj primerna, ker ne nadomešča izgubljenih soli. Če telesa ne hladimo, se stanje navadno hitro slabša in lahko pripelje do toplotnega udara, ki zahteva takojšnjo zdravniško pomoč.