Ljubljana - Prvak SDS Janez Janša je v Odmevih citiral izjavo predsednice LDS Katarine Kresal, ki jo je ta izrekla na sestanku predsednikov parlamentarnih strank pred srečanjem premierov Janše in Sanaderja na Bledu. Ob citiranju izjave je dejal, da »je šel gledat v magnetogram, obstaja pa tudi zapisnik tega sestanka«. A v LDS trdijo, da zapisnik, ki so ga dobili, nosi oznako zaupnosti, v njem pa omenjene izjave ni.
V SDS nam na vprašanje, ali nosita zapisnik in torej tudi magnetogram omenjenega sestanka oznako zaupnosti, niso odgovorili. Zatrdili so le, da predsednik SDS iz tega gradiva nikoli ni javno povzel ali citiral nobenega zaupnega podatka. Navedli so tudi, da so imeli »vsi udeleženci sestanka predsednikov parlamentarnih strank možnost dobiti zapisnike sestankov in vpogled v magnetograme sestankov. Vsakdo si je lahko iz njih zapisal, kar se mu je zdelo pomembno.«
Oznako zaupnosti na dokumentu smo želeli preveriti tudi v kabinetu premiera Pahorja, kjer pa so nam povedali, da z omenjenega srečanja v arhivu ni niti zapisnika niti magnetograma. A kot nam je dejal pravni strokovnjak Gorazd Perenič, bi dokument v arhivu moral biti. »Jasno je, da je to arhivsko gradivo,« poudarja. Če torej dokumenta ni, pomeni, da je bil kršen zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva.
Prav tako smo v kabinetu predsednika vlade izvedeli, da v sejni sobi, kjer je srečanje potekalo, ni naprav za snemanje pogovorov, sogovorniki, ki so bili na pogovoru navzoči, pa se tudi ne spomnijo, da bi bili o snemanju obveščeni. Pa bi to, če se je pogovor snemal, po Pereničevih besedah morali biti, razen če gre za redna snemanja. Tako je na primer jasno, da v dvorani parlamenta, kjer so kamere, ne bodo vedno znova opozarjali, da se seja snema.
Ker v sejni sobi, kjer je bilo srečanje, ni snemalnih aparatur, pa se po mnenju LDS odpira vprašanje, kako je bil pogovor posnet. Kot je dejal nekdanji poslanec Aleš Gulič, jih tudi zanima, kje je Janša dobil magnetogram srečanja oziroma kje je, saj imajo v LDS le zaupni zapisnik, v katerem pa citirane izjave ni. »Povabiti sogovornike na zaupen pogovor o občutljivi meddržavni temi, nato pa vsebine pogovorov citirati na nacionalni televiziji, je še eden v nizu dokazov, da je voditelju SDS malo mar za zaupanje, pravno državo, meddržavne odnose in učinke dogovorov,« še meni Gulič. In dodaja, da očitno po Sloveniji straši duh Watergata.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela