Na vprašanje, kdaj se bosta dobila, je minister Žbogar odgovoril: "Nisva se dogovorila o podrobnostih in tudi nisva šla v vsebino." "Imava zelo korekten oseben odnos, ki sva ga vzpostavila že v začetku decembra v Bruslju. To lahko nadaljujeva, izmenjala sva si telefonske številke in dogovorila, da se bova v prihodnje podrobneje pogovorila," je dodal.
"S slovenskim ministrom sva se pogovarjala in zmenila, da se bova dogovorila o datumu, kdaj se bova srečala," je v izjavi za slovenske novinarje v Münchnu potrdil tudi Jandroković.
Oba ministra sta tudi komentirala vtis, ki se ustvarja v javnosti, da Slovenija mediacijo podpira, Hrvaška pa jo zavrača. "Zavračajo jo mediji, kot jaz razumem," je dejal minister Žbogar. "Hrvaška se pogovarja s komisijo, nisem prepričan, da je prav zavrnila to pobudo," je dejal. Na vprašanje, kakšne spremembe zahteva, pa je odgovoril: "To bomo pa videli, ko se bomo malo več začeli pogovarjati."
"Hrvaška je zadovoljna, da se je Evropska komisija vključila v proces iskanja rešitve za odprta vprašanja med Hrvaško in Slovenijo. Menimo, da je dobrodošla ta skupina, ki bo pripravila nek pravni okvir za odhod na mednarodno pravosodno telo. Mislimo, da je končno rešitev tega vprašanja treba najti v skladu z mednarodnim pravom, to je naše stališče," pa je pojasnil Jandroković.
Slovenija torej predlog Evropske komisije, naj bo vprašanje meje rešeno z mediacijo pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika in Nobelovega nagrajenca Marttija Ahtisaarija podpira, Hrvaška pa vztraja pri tem, naj to vprašanje reši sodišče in naj bo mediacija samo pot do sodišča.
Minister Žbogar se je danes v Münchnu o Hrvaški pogovarjal tudi s številnimi drugimi visokimi udeleženci, predvsem kolegi ministri. "Ta konferenca je zelo dobra, vsakdo je tukaj; kar je Davos za gospodarstvo in finance, je München za varnost in zunanjo politiko. To je zelo dobra konferenca za vzpostavljanje stikov. V vseh teh pogovorih s predstavniki iz Evrope sem govoril tudi o Hrvaški in razlagal, kako vidimo reševanje vprašanja," je pojasnil.
Na vprašanje, kakšen je odziv sogovornikov na slovenska pojasnila, je minister Žbogar odgovoril, da na podlagi svojih nedavnih pogovorov v Bruslju, Pragi, Strasbourgu in danes tukaj lahko reče, da Slovenija ima razumevanje in solidarnost. "To je to, kar v tem trenutku potrebujemo. Lahko smo kar pomirjeni in zadovoljni," je ocenil.
Za uspešnost prizadevanj Slovenije pri reševanju vprašanja meje s Hrvaško pa bo odločilno ponedeljkovo glasovanje o ratifikaciji vstopa Hrvaške v zvezo Nato v državnem zboru. V Natu so že jasno izrazili upanje, da bo Slovenija to odločitev sprejela pravočasno, številni slovenski predstavniki pa opozarjajo, da Slovenija z zapleti tvega mednarodni ugled.
Tudi predsednik vlade Borut Pahor je v petek v Parizu opozoril, da bo v ponedeljek sprejeta zelo pomembna odločitev glede ratifikacije vstopa Hrvaške v Nato. "Če bo ratifikacija pod streho, bi imeli veliko lažje delo pri pojasnjevanju naših stališč in še več razumevanja za naša stališča glede Hrvaške pri njenem vstopanju v EU," je poudaril.
Tako slovenski kot hrvaški minister sta se sicer danes v Münchnu pogovarjala s finskim kolegom Alexandrom Stubbom, ki je rojak evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna in morebitnega vodje mediacije Ahtisaarija. Minister Žbogar se je pogovarjal tudi z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom Javierjem Solano, s predstavniki Evropske komisije pa ne.
Premier Pahor je v petek v Parizu napovedal, da utegne minister Žbogar prihodnji teden obiskati Bruselj in se sestati s komisarjem Rehnom. "Verjetno bom prišel kaj v Bruselj. O vsem drugem pa se še pogovarjamo. Mislim, da je prav, da pustimo, da vse stvari tudi niso povedane v javnosti," je sklenil.
Minister Žbogar bo iz Münchna odpotoval danes, tridnevna konferenca pa se sicer sklene v nedeljo.